پنج‌شنبه 4 اسد/مرداد 1403 برابر با Thursday, 25 July , 2024
مسکو میزبان نشست نمایندگان کشورهای عضو بریکس

نخستین نشست نمایندگان کشورهای عضو گروه اقتصادی «بریکس» در سال ۲۰۲۴ میلادی با حضور معاونان وزرای خارجه ۱۰ کشور در مسکو آغاز شد.

بنا بر گزارش ایراف، نخستین نشست نمایندگان کشورهای عضو «بریکس» در سال ۲۰۲۴ میلادی، امروز سه‌شنبه، ۱۰ بهمن با حضور معاونان وزرای امور خارجه ۱۰ کشور عضو این گروه در مسکو آغاز به کار کرد.

این نخستین نشست گروه بریکس پس از ورود پنج عضو جدید از ابتدای سال ۲۰۲۴  است و برای نخستین‌بار، نمایندگان ایران، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و اتیوپی در کنار اعضای قدیمی (روسیه، چین، برزیل،‌ هند و آفریقای جنوبی) به مدت سه روز درباره برنامه‌های بریکس در سال ۲۰۲۴ میلادی تبادل نظر خواهند کرد.

این نشست در غیاب خبرنگاران برگزار شد، برخی وزیران و اعضای اقتصادی دولت روسیه در جمع نمایندگان کشورهای عضو بریکس به ارائه پیشنهادهای خود برای روند حرکت این گروه در سال جاری میلادی خواهند پرداخت.

ارائه چارچوب همکاری اعضای بریکس در عرصه تحقیقات انرژی و نیز حوزه هوش مصنوعی از دیگر موضوعات مطرح در نخستین روز این نشست خواهد بود.

همچنین قرار است دومین روز نشست نمایندگان کشورهای بریکس،‌ فردا (چهارشنبه) با حضور و سخنرانی سرگی لاوروف؛ وزیر امور خارجه روسیه برگزار شود که این نشست با محوریت مشارکت استراتژیک به عنوان سنگ بنای چندجانبه گرایی در نظام بین‌الملل طرح‌ریزی شده است.

نشست‌های دیگری نیز در روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه با محوریت همکاری‌های امنیتی، پارلمانی و مسائل انسان‌دوستانه میان کشورهای عضو بریکس برگزار خواهد شد و اعضای قدیمی بریکس، مهم‌ترین طرح‌های خود را به اعضای جدید معرفی خواهند کرد.

روسیه پیش‌تر شعار دوره ریاست خود بر گروه بریکس را تقویت چندجانبه گرایی برای توسعه و امنیت عادلانه جهانی عنوان کرده است.

طرح ایجاد گروه بریکس با نزدیکی چهار قدرت اقتصادی در حال ظهور جهان شامل برزیل، روسیه، چین و هند در اواسط دهه ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفت و ایران هم به تازگی عضو این گروه شد.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=3544

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها