یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024
اتباع مجاز هیچ مانع قانونی برای اخذ گواهینامه ندارند

موضوع اعطای گواهی‌نامه رانندگی به اتباع خارجی یکی از موضوعات پرچالش در حوزه اقامت مهاجران در ایران بوده است.

به گزارش ایراف؛ هفته اخیر سردار سید تیمور حسینی، رئیس پلیس راهور فراجا در گفت‌گویی درباره این موضوع اظهار داشت: «طبق قانون همه اتباع خارجی مجاز که از سوی جمهوری اسلامی به رسمیت شناخته می‌شوند می‌توانند برای دریافت گواهینامه اقدام کنند».

حسینی در ادامه گفت: «قانونگذار نسبت به اتباع خارجی و شرایط زندگی و حقوق شهروندی آنان نگاهی جامع دارد و قوانین خوبی برای زندگی عادی این افراد در کشور درنظر گرفته است. در حوزه راهنمایی و رانندگی نیز قانون، امتیازات و حقوق اتباع خارجی را پیش‌بینی کرده و از لحاظ قانونی هیچ مانعی در این زمینه وجود ندارد.

رئیس پلیس راهور فراجا در مورد فرایند درخواست گواهی‌نامه برای اتباع نیز اظهار داشت: «طبق قانون، پس از مراجعه اتباع برای دریافت گواهی‌نامه، ابتدا به پلیس مهاجرت ارجاع می‌شوند و پس از دریافت تایید می‌توانند برای گواهینامه اقدام کنند».

سردار حسینی درباره شیوه دریافت گواهی‌نامه نیز گفت:«روند آزمون کتبی و عملی همانند دیگر شهروندان برگزار می‌شود و تفاوتی در این زمینه وجود ندارد».

به گفته رئیس پلیس راهور، گواهی‌نامه اتباع سال‌هاست در حال انجام است اما به دلیل مسائل جغرافیایی و مهاجرت‌های غیرقانونی همچنین حضور غیرمجاز اتباع برخی کشورها، چنین حقوقی در سطح رسانه‌ای به حاشیه رفته تا گویی جمهوری اسلامی برای اتباع حقوقی قائل نیست.

سردار حسینی تاکید کرد: «جمهوری اسلامی ایران برای همه اتباع مجاز و قانونی بهتر از بسیاری از کشورهای مدعی، حق و امتیاز شهروندی قائل است و این مسئله طی چند دهه اخیر به طور مستمر جریان داشته است».

البته باید اضافه کرد که دسترسی به گواهی‌نامه برای همه اتباع خارجی میسر نیست و مهاجران در مقایسه با ایرانیان محدودیت‌هایی در زمینه شرایط کسب گواهی‌نامه و مدت اعتبار آن دارند. از طرفی در سنوات گذشته برخی برخوردهای سلیقه‌ای دستگاه‌ها در دستیابی اتباع خارجی به این حق ممانعت‌هایی ایجاد کرده است.

درباره ی ایران، افغانستان و مسأله مهاجرت بخوانید.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=13993

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها