دوشنبه 1 اسد/مرداد 1403 برابر با Monday, 22 July , 2024
آمریکا و غرب فرهنگ

سخنگوی دولت طالبان در واکنش به اظهارات وزارت امور خارجه آمریکا در مورد نقض حقوق بشر در افغانستان گفت: آمریکا و غرب فرهنگ خود را بر ما تحمیل نکند.

به گزارش ایراف، ذبیح الله مجاهد در فایل صوتی که در حساب ایکس رادیو ملی افغانستان امروز سه شنبه ، ۴ اردیبهشت منتشر شده می گوید: حکومت سرپرست به دادن حقوق به شهروندان خود وظیفه شرعی و اسلامی دارد.

وی همچنین در این فایل صوتی گفته است که مردم افغانستان همه مسلمان هستند و‌ حقوق آن ها بر اساس شریعت اسلامی تعریف و داده می شود.

مجاهد افزود: اینکه امریکا و دیگر کشورهای غربی از حقوق صحبت می کنند باید بدانند که نباید فرهنگ غربی را بر کشورهای دیگر تحمیل کنند.

این اظهارات درحالی مطرح می شود که آنتونی بلینکن ، وزیر امور خارجه آمریکا در یک نشست خبری ضمن ارائه گزارش وضعیت حقوق بشر ۲۰۲۳ گفت طالبان در سال ۲۰۲۳ به نقض حقوق بشر به ویژه مجازات بدنی به افرادی که متهم به جرم های غیراخلاقی شده اند، ادامه داده است.

وزارت خارجه امریکا روز گذشته گزارش سالانه خود درباره وضعیت حقوق بشر در جهان در ۲۰۲۳ را منتشر کرد. در این گزارش به نقض گسترده حقوق بشر، از جمله قتل و شکنجه افراد، در افغانستان اشاره شده است.

در همین حال، آنتونی بلینکن؛ وزیر خارجه امریکا در یک اعلامیه درباره این گزارش گفت که طالبان با فرمان‌های خود «عملا زنان افغان را از حوزه عمومی حذف کرده است.»

بر اساس این گزارش، ممنوعیت آموزش و کار زنان باعث بدتر شدن وضعیت آنان شده است و اکنون آنها در چهاردیواری خانه محصور اند.

وزارت خارجه امریکا گفته که طالبان هیچ انعطافی در سیاست‌های خود نشان نداده و فرمان‌های این گروه در تضاد با تعهدات افغانستان و کنوانسیون‌های بین‌المللی قرار دارد.

در گزارش وزارت خارجه امریکا به حبس‌های سیاسی و وضعیت بد زندان‌ها، قتل، شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه، عدم استقلال قوه قضائیه اشاره شده است.

در این گزارش گفته شده که طالبان هر روز محدودیت‌های بیشتر بر آزادی بیان وضع کرده است.همچنین، خبرنگاران با خشونت و بازداشت خودسرانه طالبان مواجه‌اند.

وزارت خارجه امریکا گفته است که آزادی‌های مذهبی در افغانستان محدود شده و علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی خشونت صورت گرفته است.

درباره ی پاسخ مجاهد به قطعنامه پارلمان اروپا: به ارزش های اسلامی احترام بگذارید بخوانید.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=15379

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها