پنج‌شنبه 4 اسد/مرداد 1403 برابر با Thursday, 25 July , 2024
تعلیق عضویت ارمنستان

نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرده عضویت کشورش در سازمان پیمان امنیت جمعی را به حالت تعلیق درآورده است.

به گزارش ایراف، نیکول پاشینیان؛ نخست‌وزیر ارمنستان اعلام کرد عضویت کشورش در سازمان پیمان امنیت جمعی را به حالت تعلیق درآورده است.

این مقام ارمنستان دلیل این انصراف را نارضایتی از عملکرد این سازمان در برخورد با درگیری این کشور با آذربایجان در سال ۲۰۲۲ عنوان کرده است.

پاشینیان افزوده: از نظر ما، توافقنامه امنیت جمعی در رابطه با ارمنستان به‌ویژه در سال‌های ۲۰۲۱-۲۰۲۲ اجرا نشد، این نمی‌توانست بی‌توجه بماند. ما مشارکت خود را در این توافقنامه به حالت تعلیق درآوردیم. ببینیم در ادامه چه می‌شود.

او همچنین درباره احتمال بسته شدن پایگاه نظامی روسیه در این کشور گفت که در حال حاضر هیچ بحثی در این مورد مطرح نشده است.

ارمنستان و آذربایجان در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ درگیری‌های متعددی بر سر منطقه قره‌باغ داشتند که منجر به کشته و‌ زخمی شدن صدها تن شد.

سرانجام با میانجی‌گری روسیه و‌ برخی از کشورهای دیگر درگیری‌ها پایان یافت و ‌این منطقه به آذربایجان تعلق گرفت.

پیمان امنیت جمعی (CSTO)، سازمان چندمنظوره فعال در آسیای مرکزی و‌ قفقاز است که شش عضو دایمی و به‌شمول افغانستان دو عضو ناظر دارد.

واکنش مسکو

سخنگوی دفتر ریاست‌ جمهوری روسیه در واکنش به سخنان نخست وزیر ارمنستان درباره تعلیق عضویت این کشور در سازمان پیمان امنیت جمعی گفت: به گفت‌وگو با ایروان در این باره ادامه می‌دهیم.

دیمیتری پسکوف دراین باره افزود: ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه هنوز با نیکول پاشینیان نخست‌وزیر ارمنستان در این باره صحبت نکرده است.

سخنگوی کرملین اظهار داشت: در چارچوب تماس‌های کاری، تاکنون تماسی در این باره بین دو کشور برقرار نشده است؛ تماس با این هدف که از دوستان ارمنی خود بدانیم منظور آنها از طرح این سخنان چیست، از این رو، ما به گفت و گو با ایروان ادامه خواهیم داد.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=7049

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها