یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 20 July , 2024
تداوم بارندگی در افغانستان

به دنبال بارش برف شدید طی دو روز اخیر که به انسداد بسیاری از مسیرهای ارتباطی از جمله بزرگراه راهبردی سالنگ منجر شده بود، مسئولان محلی از بازگشایی بزرگراه سالنگ خبر داده‌اند.

وزارت فواید عامه حکومت سرپرست افغانستان، روز دوشنبه، ۷ اسفند اعلام کرده که بزرگراه سالنگ در نتیجه بارش برف بسته شد.

به گزارش ایراف، محمد اشرف حق‌شناس؛ سخنگوی وزارت فواید عامه حکومت سرپرست افغانستان اعلام کرده که این بزرگراه صبح امروز چهارشنبه، ۹ اسفند به روی تردد باز شده است.

حق‌شناس همچنین گفته است که در برخی نقاط بارش برف خفیف جریان دارد و احتمال بسته‌شدن دوباره این بزرگراه به گونه‌ موقت وجود دارد.

این در حالی است که وزارت فواید عامه افغانستان، روز گذشته اعلام کرد که بزرگراه سالنگ به دلیل‌ بارش برف، طوفان شدید و محدودیت میدان دید، از یک‌شنبه‌شب به‌روی تردد مسدود است.

وزارت فواید عامه حکومت سرپرست افغانستان گفته بود که با ادامه بارش برف در سالنگ، حجم برف در این منطقه به بیش از یک متر رسیده است.

این وزارت افزوده بود که در ولایت بامیان هم مسیرهای کوتل شش پل – کوتل حاجی‌گک، کوتل شاتو – ولسوالی پنجاب، آب‌قول – کرمان، ورس – پل بندشوی و ورس – کوتل قوناق مسدود باقی مانده است.

وزارت فواید عامه حکومت سرپرست افغانستان گفته است که در ولایت دایکندی هم بارش بارف جریان دارد و حجم برف به ۴۰ تا ۵۰ سانتی‌متر می‌رسد.

به گفته‌ این وزارت، مسیرهای ارتباطی ولسوالی‌های خدیر و کیتی به شهر نیلی، مرکز دایکندی و مسیر نیلی به کوتل قوناق همچنان مسدود است.

وزارت فواید عامه حکومت سرپرست افغانستان افزوده است که در ولایت غور هم براف جریان دارد و شاهراه کابل – غور و مسیرهای بند بکک، کرمان، شاتیغ و بند بایان مسدود است.

به گفته این وزارت، در ولایت غزنی نیز برفباری جریان دارد و مسیرهای مواصلاتی ولسوالی‌های ناور، اجرستان، مالستان و جاغوری این ولایت مسدود شده است.

این وزارت گفته است که در ولایت فراه نیز بارش‌ها ادامه دارد و مسیر ولسوالی پرچمن این ولایت مسدود گردیده است.

در اعلامیه وزارت فواید عامه حکومت سرپرست افغانستان آمده است که با توقف بارش برف و مساعدشدن هوا، کار بازگشایی مسیرهای مسدودشده آغاز خواهد شد و تا آن زمان رانندگان و مسافران عزم سفر از این مسیرها را نکنند.

شمار زیادی از ولایت‌های افغانستان در دو روز اخیر شاهد برفباری سنگین بوده‌اند و این امر امیدها برای پایان خشکسالی های چندین ساله در این کشور و منطقه را افزایش داده است.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=7660

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها