۵۸۳ پناهجوی افغان از ایران و پاکستان اخراج شدند-ایراف نیوز

به گزارش ایراف، وزارت مهاجرین زیر اداره طالبان گفته است که این خانواده‌ها از طریق گذرگاه‌های تورخم، اسپین بولدک، راه ابریشم و اسلام قلعه به کشور برگشته‌اند.

بر اساس خبرنامه این وزارت، ۹۰ خانواده از گذرگاه مرزی تورخم و ۹۱ خانواده از گذرگاه سپین بولدک وارد افغانستان شدند.

در خبرنامه آمده است که از گذرگاه مرزی نیمروز ۵۵ خانواده و از مرز اسلام قلعه ۸۶ خانواده از ایران اخراج شدند و به کشور برگشتند.

این در حالی است که برای بسیاری از مهاجرین در داخل افغانستان زمینه‌های کار وجود ندارد و سازمان‌های امدادرسان هم بودجه کافی برای تامین معيشت این خانواده‌ها در اختیار ندارند.

پیش از این کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان در گزارشی گفته بود که در سال ۲۰۲۵ میلادی ۵۵۸ هزار افغان به اسکان مجدد نیاز خواهند داشت.

این سازمان گفته است که در سال آینده، آمار پناهجویان نیازمند اسکان مجدد در سراسر جهان به ۲.۹ میلیون نفر خواهد رسید.

بیش از این دفتر هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد (اوچا) گفته بود که بیش از سه میلیون کودک کمتر از پنج سال در افغانستان با سوء تغذیه دست و پنجه نرم می‌کنند.

با این همه اوچا بار دیگر تاکید کرده است که ارائه ادامه کمک‌های بشردوستانه به افغانستان از بدتر شدن خدمات بهداشتی جلوگیری کرده و برای حفظ ثبات اقتصادی این کشور «حیاتی» است.

فقر علت اصلی مهاجرت افغانستانی‌ها است. جامعه جهانی اگر فکری در این خصوص نکند مهاجرین افغان روز به روز افزایش می‌یابد.

همچنین در ایران و پاکستان به دلیل جمعیت بالای مهاجرین و مشکلات بزرگ اقتصادی موجود در این کشورها تلاش‌های فشرده برای ساماندهی پناهجویان جریان دارد. در حالی که کمک‌های سازمان‌های جهانی بسیار ناچیز است. برهمین اساس میزبانی این دو کشور در طولانی مدت ممکن به نظر نمی‌رسد.

با اخراج مهاجرین نیز شرایط برای مردم افغانستان سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد.

سازمان ملل در این رابطه گفت: وضعیت مهاجران بازگشته از پاکستان نگران‌کننده است.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=27836

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها