پنج‌شنبه 4 اسد/مرداد 1403 برابر با Thursday, 25 July , 2024
نهادهای بین‌المللی برای بزرگنمایی داعش تبلیغ می‌کنند

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست افغانستان در واکنش به گزارش تازه شورای امنیت سازمان ملل درباره سربازگیری شاخه خراسان گروه تروریستی داعش در افغانستان گفت: برخی نهادهای بین‌المللی به نفع داعش تبلیغ می‌کنند و مشغول بزرگنمایی آن هستند.

به گزارش ایراف، «ذبیح‌الله مجاهد» سخنگوی حکومت سرپرست افغانستان در واکنش به گزارش تازه شورای امنیت سازمان ملل در مورد گسترش فعالیت داعش در افغانستان و سربازگیری شدید این گروه از میان افغان‌ها، تاجیک‌ها، اویغورها و… تصریح کرد: داعش در افغانستان کاملاً سرکوب شده و توان سربازگیری نیز ندارد.

وی با رد این گزارش تصریح کرد: بعضی از نهادهای بین المللی مشغول تبلیغ به نفع داعش و بزرگنمایی این پدیده هستند.

گزارش شورای امنیت
شورای امنیت سازمان ملل متحد با نشر گزارشی تازه اعلام کرده است که داعش استراتژی گسترده‌ای را برای جذب نیرو در افغانستان اتخاذ کرده است.

گزارش تازه شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته که شاخه خراسان گروه داعش استراتژی گسترده‌ای را برای جذب نیرو در افغانستان اتخاذ کرده و جذب افغان‌ها به صفوف این گروه قابل توجه است.

گفته می‌شود که شاخه خراسان داعش بر جذب اعضای ناراضی طالبان و جنگجویان خارجی تمرکز کرده است و همچنین تلاش‌های لابی‌گری‌اش را در شبکه‌های تاجیکستانی افزایش داده است.

در گزارش شورای امنیت سازمان ملل آمده که شاخه خراسان داعش موفق شده تا اعضای جنبش اسلامی ترکستان شرقی را در داخل افغانستان به خود جذب کند و در کنار آن چند تن از فرماندهان انصارالله و جماعت الاحرار نیز در ننگرهار و کنر به صفوف داعش پیوسته اند.

در این گزارش همچنین گفته شده است که گروه داعش در عملیات خود از افغان‌های جذب شده در این گروه استفاده کرده است.

در گزارش جدید شورای امنیت سازمان ملل متحد، کاهش حملات داعش عراق و شاخۀ خراسان این گروه تروریستی در افغانستان احتمالاً ناشی از تلاش‌های ضد تروریستی حکومت سرپرست افغانستان و تغییر استراتژی رهبر داعش خوانده شده است، اما در گزارش همچنان گفته شده که شاخۀ خراسان گروه داعش نه تنها بزرگترین تهدید برای افغانستان است، بلکه منطقه و جهان را نیز با تهدید مواجه می‌کند.

در این گزارش همچنین آمده است که ارزیابی برخی از اعضای این شورا نشان می‌دهد که افغانستان و آفریقا مکان‌های مناسبی برای تغییر مرکز رهبر جدید گروه داعش هستند و ظاهراً پیشرفت‌هایی در این زمینه نیز صورت گرفته است.

در این گزارش از ثناالله غفاری، رئیس شاخۀ ولایت خراسان گروه تروریستی داعش نیز نام برده شده است که بر اساس این گزارش زنده است و احتمالاً در ولایت کنر زندگی می‌کند.

در گزارش شورای امنیت از دستیابی داعش به تسلیحات گسترده در افغانستان، خاورمیانه و آفریقا ابراز نگرانی شده است و به نقل از تعدادی از کشورها آمده است که پس از حاکمیت مجدد طالبان در افغانستان، سلاح‌های باقی مانده در این کشور در حال منتقل شدن هستند.

در این گزارش یادآوری شده است که شاخۀ خراسان گروه تروریستی داعش این تسلیحات را از تحریک طالبان پاکستان دریافت کرده و یا برای دریافت آن تلاش کرده است.

چندی پیش شورای امنیت اعلام کرده بود: داعش در افغانستان تهدیدی برای امنیت منطقه و جهان است

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=5762

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها