چهارشنبه 3 اسد/مرداد 1403 برابر با Wednesday, 24 July , 2024

محمد دهقان، معاون حقوقی رئیس جمهور می‌گوید ایران به منظور پرهیز از شناسایی رسمی رژیم صهیونیستی، به عنوان طرف ثالث از این رژیم به دلیل نسل‌کشی در غزه شکایت می‌کند.

به گزارش ایراف؛ محمد دهقان، در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران درباره شکایت آفریقای جنوبی از رژیم اسرائیل اظهار داشت: بر اساس کنوانسیون نسل‌کشی ۱۹۴۸ این شکایت انجام شد. ما به خاطر برداشتی که از کنوانسیون و ماده ۹ آن داشتیم، چون این شائبه وجود داشت که شکایت مستقیم ما ممکن است منجر به شناسایی رژیم صهیونیستی به عنوان دولت باشد، از این کار اجتناب کردیم.

وی ادامه داد: اما بلافاصله به محض شکایت آفریقای جنوبی ما هیئت تشکیل دادیم و دوستان در حال تهیه متنی برای ورود ثالث هستند و ما هم به زودی اقدام می‌کنیم و در دیوان بین‌المللی دادگستری به عنوان وارد ثالث شکایت خودمان را علیه رژیم صهیونیستی مطرح خواهیم کرد.

دهقان درباره شکایت از ترامپ به دلیل نقش در شهادت سردار سلیمانی هم گفت: ما در حال انجام دو اقدام هستیم. راجع به کلیه کسانی که در ترور شهید سلیمانی نقش داشتند ما در داخل کشور پرونده تشکیل دادیم و قوه قضاییه در حال رسیدگی است و آن‌ها به خاطر جرم شخصی‌شان تحت تعقیب قرار می‌گیرند و به زودی قوه قضاییه و محکمه عدلی که در این زمینه شکل گرفته رای لازم را صادر و ما آن‌ها را تعقیب خواهیم کرد.

وی افزود: اما علیه دولت آمریکا هم ما شکایت تهیه کرده‌ایم و الان به دولت آمریکا اخطار داده‌ایم و در پایان فروردین ۱۴۰۳ شکایت‌مان را در دیوان بین‌المللی دادگستری علیه دولت آمریکا به ثبت می‌رسانیم و موضوع را تعقیب می‌کنیم.

گفتنی است که شکایت آفریقای جنوبی از رژیم اسرائیل به دلیل نسل‌کشی در غزه در دیوان بین‌المللی دادگستری در لاهه ثبت شده و در حال رسیدگی می باشد.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=1868

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها