یکشنبه 24 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 13 July , 2024
آمریکا اهرم فشاری برای تشکیل دولت فراگیر در افغانستان ندارد.

یک کارشناس ارشد گروه بین‌المللی بحران با بیان اینکه آمریکا و متحدانش در افغانستان شکست خوردند، می‌گوید که واشنگتن اکنون اهرم فشاری برای ایجاد دولت فراگیر در کابل ندارد.

به گزارش ایراف، «گرام اسمیت» کارشناس ارشد گروه بین‌المللی بحران اظهار داشت کاخ سفید برای مجبور کردن طالبان جهت ایجاد دولت فراگیر اهرم فشاری ندارد.

اسمیت در توئیتی نوشت: آمریکا و متحدانش در جنگ افغانستان شکست خوردند و اکنون اهرمی برای شکل دادن و ایجاد یک دولت جدید «فراگیر» در افغانستان ندارند.

اسمیت پیش از این نیز با اذعان به اینکه آمریکا و طالبان در ارتباط با مسائل افغانستان برای اعتماد به یکدیگر با مشکلات اساسی مواجه‌اند، گفته بود: بی‌اعتمادی طالبان و آمریکا در ارتباط با چگونگی تعریف قربانی است.

«رونالد نیومن» سفیر سابق آمریکا در افغانستان هم چندی قبل اظهار داشت افغانستان از رادار سیاست خارجی آمریکا محو شده و واشنگتن سیاست فعالی در قبال افغانستان ندارد؛ بنابراین مخالفان طالبان نباید روی کمک‌های آمریکا حساب کنند.

وی با اظهار اینکه اختلاف‌نظرها بین جمهوریخواهان و دموکرات‌ها منجر به تغییر سیاست آمریکا در مورد افغانستان نخواهد شد، گفته بود: صادقانه بگویم آنها گزینه‌های خوبی هم در مقابل ندارند. چون گروه‌های مختلف اپوزیسیون، مثل جبهه مقاومت ملی، خیلی قوی به نظر نمی‌رسند و نتوانسته‌اند یک تهدید نظامی جدی برای طالبان شوند.

نیومن تاکید کرده بود آمریکا با خروج نیروهایش از افغانستان وارد یک بن‌بست شده و ابزار فشار لازم بر طالبان را از دست داده است.

پیشنهاد می شود:ظرفیت ائتلاف‌سازی افغانستان برای آمریکا

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=7452

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها