یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024
واکنش‌های گسترده به سانحه بالگرد حامل رئیس جمهور- ایراف

در پی سانحه ناگوار سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور و هیئچات همراه ایشان ضمن انتشار اخبار گسترده، ضد و نقیض و تایید نشده از رسانه های مختلف، گروه‌ها و کشورهای مختلف واکنش های گسترده ای به این حادثه نشان دادند.

به گزارش ایراف، در پی حادثه ناگوار سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور ایران و هیات همراه‌شان با واکنش های گسترده ای از سمت گروه ها و کشورهای خارجی ابراز شده که از ابراز همدردی تا اعلام آمادگی برای کمک را شامل می شود.

وزارت امور خارجه طالبان در نخستین واکنش به این حادثه در حساب رسمی ایکس خود ضمن بیان اینکه این خبر را همراه امید و بیم دنبال می نماید افزوده است که «امیدواریم گروه های نجات بتوانند موفقانه رئیس جمهور و وزیر امور خارجه و هیئت همراهشان را نجات دهند».

در بخش دیگری از این واکنش همچنین آمده است که حکومت سرپرست در این وضعیت دشوار در کنار حکومت و ملت برادر و همسایه ایران قرار دارد و امیدواریم اتفاق ناخوشایندی صورت نگرفته باشد.

حنفی وردک، معاون دفتر سیاسی طالبان در دوحه هم در واکنش به سانحه بالگرد رئیس جمهور در شبکه ایکس نوشت: در این وضعیت دشوار در کنار حکومت ملت برادر وهمسایه ایران هستیم و امیدواریم اتفاق ناخوشایندی صورت نگرفته باشد.

عزت رشق، سخنگوی حماس در واکنش به این حادثه گفت که «قلب ما با مردم برادر ایران است». او افزود که از خداوند متعال عنایت به رئیس جمهور ایران، وزیر امور خارجه و همه همراهان‌شان را خواستاریم.

همچنین شهباز شریف، نخست وزیر پاکستان در صفحه رسمی ایکس خود نوشته است: «خبر ناراحت کننده ای از ایران در مورد هلیکوپتر سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور شنیدم. با نگرانی بسیار منتظر خبرهای خوب هستیم. دعا و آرزوی ما برای رئیس جمهور محترم و همه ملت ایران است».

افزون بر این، آصف علی زرداری، رئیس جمهور پاکستان نیز علاوه بر ابراز نگرانی در مورد این حادثه آرزوی سلامتی برای رئیس جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان کردند.

یمن: باتوجه به شرایط سختمان درکنار ایران ایستاده‌ایم

رئیس شورای عالی سیاسی یمن نیز گفت: «با نگرانی شدید حادثه بالگرد رئیس جمهور ایران و تعدادی از مقامات ایرانی را دنبال می‌کنیم.

رهبری و مردم یمن در شرایط سختی که دارند در کنار مردم ایران و رهبری آنها ایستاده‌اند.

از خداوند می خواهیم که ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران و همراهانش را به سلامت بازگرداند.»

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد: آماده کمک برای جستجوی بالگرد رئیس جمهور ایران و بررسی علت سانحه هستیم.

الهام علی اف، رئیس جمهور آذربایجان ضمن ابراز نگرانی شدید و دعا برای رئیس جمهور کشور و هیات همراه از اعلام آمادگی این کشور به کشور همسایه، دوست و برادر ایران خبر داد.

پیش از وقوع این حادثه آیت الله ابراهیم رئیسی با الهام علی اف دیداری دوستانه داشت.

وزارت خارجه آذربایجان نیز اعلام کرد: از اخبار مربوط به حادثه برای بالگرد حامل رئيس‌جمهور ابراهیم رئیسی، وزیر خارجه و سایر مقامات به شدت نگرانیم.

امیدواریم و برای ایمنی آنها دعا می‌کنیم، زیرا امدادگران در تلاش برای رسیدن به محل هستند.

‏آذربایجان به عنوان یک ملت دوست و برادر آماده ارائه تمامی کمک‌های لازم است.

علاوه بر آذربایجان نخست وزیر عراق نیز از ارائه کمک به ایران برای یافتن هلیکوپتر رئیس جمهور خبر داد. میدل ایست نیوز خبر داد که محمد شیعه السودانی، نخست وزیر عراق، دستور کمک به ایران برای یافتن بالگرد رئیس جمهور را صادر کرد. این مقام عراقی به وزارت کشور، هلال احمر و سایر مقامات مرتبط ذی ربط عراقی دستور داده تا توانایی های خود را در اختیار جمهوری اسلامی قرار دهد.

عبداللطیف رشید، رئیس جمهور عراق هم در صفحه ایکس خود با اشاره به حادثه رخ داده برای بالگرد سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و هیئت همراه، از گفتگوی تلفنی خود با سید محمدکاظم آل صادق سفیر ایران در بغداد به منظور اطلاع از آخرین وضعیت این حادثه خبر داد و از پشتیبانی عراق و آمادگی کشورش به منظور ارائه کلیه کمک‌های ممکن در عملیات جستجو سخن گفت.

وزارت خارجه عربستان هم اعلام کرد که این کشور با نگرانی شدید آنچه را که در رسانه‌ها در خصوص بالگرد حامل رئیس جمهور ایران و هیئت همراه منتشر شده است دنبال می کند.

ریاض در ادامه تاکید کرد: عربستان بر حمایت خود از جمهوری اسلامی ایران در این شرایط سخت و همچنین آمادگی برای ارائه هرگونه کمک مورد نیاز ایران، تاکید می‌کند.

سخنگوی وزارت خارجه قطر نیز در واکنش به سانحۀ بالگرد رئیس جمهور اعلام کرد که قطر آماده ارائه هرگونه پشتیبانی در عملیات جستجوی بالگرد رئیس جمهور ایران است.

وزارت خارجه ارمنستان نیز اعلام کرد که این کشور از اخبار منتشره از ایران شوکه شده است.

این وزارتخانه افزود: فکر و دعاهای ما با رئیس جمهور رئیسی، وزیر خارجه امیرعبداللهیان و دیگرانی است که حضور آنها در بالگرد گزارش شده است.

ایروان تاکید کرد: در حالی‌که عملیات نجات ادامه دارد، ارمنستان به عنوان یک همسایه دوست و نزدیک ایران آماده ارائه تمام حمایت‌های لازم است.

وزارت امور خارجه ترکیه نیز اعلام کرد که تحولات در خصوص سقوط بالگرد حامل رئیس جمهور ایران را با نگرانی دنبال می‌کنیم، امیدواریم رئیس جمهور ایران و همراهانشان سلامت باشند.

«نارندرا مودی» نخست وزیر هند یکشنبه شب در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: «عمیقاً از گزارش‌های مربوط به سانحه بالگرد رئیس‌جمهور ایران متأسفم. ما در این ساعات سخت با مردم ایران اعلام همبستگی کرده و برای رئیس‌جمهور و هیأت همرا دعا می‌کنیم.»

فراتر از منطقه، اتحادیه اروپا در نخستین واکنش خود از رصد و پیگیری این رویداد خبر داده است. شارل میشل، رئیس شورای اروپا گفت که اتحادیه اروپا از نزدیک این وضعیت را رصد می کند.

آمریکا نیز در واکنش به این حادثه از رصد دقیق رویداد خبر داد. چنانچه که سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت که به دقت در حال رصد این خبر هستیم. او همچنین مطرح کرد که «فعلاً حرف بیشتری برای گفتن نداریم».

این در حالی است که رسانه های خارجی از حضور جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به یک جلسه توجیهی فوری خبر دادند.

این واکنش ها در حالی است که این حادثه به تیتر یک روزنامه ها و خبر فوری شبکه های بین المللی تبدیل شده است.

هلیکوپتر حامل آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی امروز در مسیر بازگشت به تبریز  و در منطقه جنگل دیزمار بین ورزقان و جلفا در استان آذربایجان شرقی دچار سانحه شده است. وزیر امور خارجه، استاندار آذربایجان شرقی و امام جمعه این استان به همراه هیئت همراهشان در این هلیکوپتر حضور داشتند. تاکنون جزئیات دقیق تری از این حادثه منتشر نشده است.

پیشنهاد می شود: طالبان: با بیم و امید سرنوشت هلیکوپتر حامل رئیس جمهور ایران را دنبال می‌کنیم

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=20521

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها