یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024
رهبران سیاسی و مقامات افغانستان: غم‌شریک مردم ایران هستیم

به گزارش ایراف؛ چهره‌های سیاسی و مقامات فعلی افغانستان در پیام‌هایی جداگانه شهادت حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور اسلامی ایران، وزیر امور خارجه، استاندار آذربایجان شرقی و امام جمعه تبریز را به ملت و دولت ایران تسلیت گفتند.

نخست وزیر طالبان: خود را با ایران غم‌شریک می‌دانیم

ملاحسن آخوند، نخست وزیر حکومت طالبان در پی شهادت رئیس جمهور ایران پیامی به شرح زیر صادر کرد:

«با تأسف فراوان آگاهی یافتیم که در حادثه سقوط هلیکوبتر، رئیس جمهور، جمهوری اسلامی ایران، آیت الله سید ابراهیم رئیسی، وزیر خارجه دکتر حسین امیر عبداللهیان، امام جمعه تبریز حجة الاسلام آل هاشم، و هیات همراه‌شان جان‌هایشان را از دست دادند.

عبدالله عبدالله، شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران را تسلیت گفت

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی دولت سابق افغانستان در صفحه ایکس خود نوشت:

«با تأسف اطلاع یافتیم که جلالتمأب آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه تبریز، جناب امیر عبداللهیان وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی و شماری از همراهان شان در سانحهٔ سقوط هلی‌کوپتر در استان آذربایجان شرقی ایران جان باختند که موجب اندوه و تأثر خاطر گردید.

اینجانب این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم شان، مردم دوست و برادر و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفته و مراتب غمشریکی عمیق خویش را تقدیم می‌دارم.»

افغانستان و تمام افغان ها بخاطر این رویداد المناک عمیقاً غمگین و متاثر می باشند.

ما با جمهوری اسلامی ایران و مردم آن کشور در این غم خود را شریک می دانیم و مراتب تسلیت خویش را به تمام خانواده های قربانیان، ملت  و حکومت ایران تقدیم می نمائیم.

در این شرایط دشوار در کنار مردم ایران قرار داریم و به تمام قربانیان این رویداد، مغفرت و به خانواده های شان  استدعا صبر می‌نماییم.»

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان: برای ایران اسلامی ثبات و اقتدار روزافزون آرزو می‌نماییم

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در این پیام نوشته است:

«با اندوه بی پایان خبر سقوط هلیکوپتر حامل حضرت آیت الله سید ابراهیم رییسی رییس محترم جمهوری اسلامی ایران و شهادت المناک ایشان ، جناب حسین امیر عبد اللهیان وزیر خارجه و آیت الله سید محمد علی آل هاشم امام جمعه محترم تبریز و همراهان شان  را مطلع شدیم که ضایعه جبران نا پذیر است.

حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان مراتب تسلیت و همدردی عمیق خود و مردم هوادار خویش را در پیوند با این رویداد فاجعه بار ، به مقام معظم رهبری ، دولت و ملت کشور برادر ، دوست  و همسایه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشته وبرای ایران اسلامی ثبات و اقتدار روز افزون آرزو مینماید.»

عبداللطیف پدرام: رئیسی در سطح جهانی از حقوق مردم فلسطین دفاع کرد

در پیام عبداللطیف پدرام، دبیرکل حزب کنگره ملی افغانستان آمده است: «فقید آیت الله رییسی در دوره ی نه چندان طولانی مسوولیت عظیم خود برای شکوفایی ایران و همبستگی مردمان منطقه ما کوشش عظیم نمود و در سطح جهانی از حقوق حقه مردم فلسطین دفاع کرد و با شجاعت جنایات رژیم صهیونیستی و مدافعان آمریکایی آن را در نوار غزه محکوم نمود نیز باید گفت سخنرانی شیوا، عمیق و شجاعانه امیرحسین عبداللهیان در شورای امنیت سازمان ملل متحد در دفاع از حقوق مردم فلسطین به ویژه مردمان نوار غزه چونان صفحه ی درخشان در کارنامه ی دولت آیت الله ریسی ثبت تاریخ گردیده است. دولت و ملت بزرگ ایران به برکت تجارب سیاسی غنی ،خود فرهنگ و معنویت پربار از مشکلات زیادی عبور کرده است و بدون شک این غم و اندوه بزرگ را نیز به نیروی مقاومت و مجاهدت عليه دشمنان ایران تبدیل خواهد کرد.»

مولوی عبدالکبیر: در این غم در کنار مردم ایران هستیم

معاونت سیاسی نخست‌وزیر حکومت سرپرست افغانستان در اعلامیه‌ای شهادت ابراهیم رییسی، رییس جمهور ایران را تسلیت گفت.

مولوی عبدالکبیر گفته است، حکومت سرپرست افغانستان در این غم در کنار کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

برای ملت بزرگ ایران آرزوی صبر می‌کنم

حنیف اتمر، وزیر خارجه سابق افغانستان در پیامی نوشت: ‏از ایزد متعال برای جناب آقای سید ابراهیم رئیسی، رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران،  همکار گرامی ام آقای حسین امیرعبداللهیان و همراهان محترم شان علو درجات استدعا می کنم. خداوند ایشان را غریق رحمت کند. برای ملت بزرگ، دوست و برادر ایران و بازماندگان شهدا صبر جمیل می خواهم.

کنسولگری افغانستان در مشهد: سپاسگزار خدمات نیک و شایسته ایشان برای جامعه مهاجرین هستیم

پیام تسلیت کنسولگری افغانستان مقیم مشهد مقدس در پی شهادت رئیس جمهور و وزیر خارجه ایران:

این حادثه موجب اندوه و تاثر فراوان ما و جامعه مهاجرین افغانستان مقیم ایران شده ،خود را  در این غم بزرگ شریک ملت ایران دانسته، سپاسگزار خدمات نیک و شایسته ایشان برای جامعه مهاجرین  هستیم، از بارگاه الله متعال به پاس تلاش و‌ مجاهدت خالصانه‌شان در عرصه خدمتگزاری به مردم جنت فردوس استدعا مینمائیم.

جبهه مقاومت ملی افغانستان: خود را شریک این ماتم بزرگ می‌دانیم

در بخشی از پیام جبهه مقاومت ملی افغانستان آمده است:

«ما در این شرایط دشوار و در این غم و مصیبت بزرگ در کنار دولت و ملت بزرگ ایران هستیم و خود را شریک این ماتم بزرگ می‌دانیم. باورمندیم که دولت و ملت بزرگ ایران این سوگ و ماتم بزرگ را با صبر و پایداری پشت سر می‌گذارند و ظرفیت تحمل حوادث ناگوار این چنینی را دارند.»

در این رابطه مطالعه نخست وزیر طالبان: در این شرایط دشوار در کنار مردم ایران قرار داریم پیشنهاد می شود.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=20700

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها