تشکیل دولت فراگیر عامل کلیدی ایجاد ثبات پایدار در افغانستان است-ایراف

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در دیدار با «رزا اتانبایوا» نماینده سازمان ملل در امور افغانستان و رئیس یوناما در این کشور گفت: ضرورت تشکیل دولت فراگیر متشکل از اقوام و مذاهب مختلف عامل کلیدی و موثر در ایجاد ثبات پایدار در افغانستان است.

به گزارش ایراف، «ابوالفضل عموئی» با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران از ثبات پایدار در افغانستان تصریح کرد: ایجاد ثبات پایدار در این کشور به حل بسیاری از مسائل این کشور کمک می کند.

عموئی گفت: ضرورت تشکیل دولت فراگیر متشکل از اقوام و مذاهب مختلف در افغانستان عامل کلیدی و موثر در ایجاد ثبات پایدار در این کشور است که مقابله با تروریسم، بهبود اوضاع اقتصادی، کاهش مهاجرت و مسائل دیگر در گرو آن است.

عموئی همچنین مطرح کرد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان همسایه افغانستان که از شرایط این کشور تاثیر می پذیرد، از هرگونه فعالیت سازمان ملل و یوناما در جهت ایجاد ثبات پایدار در افغانستان حمایت می کند.

این نماینده مجلس، ثبات در افغانستان را ثبات در منطقه خواند و گفت: مجلس شورای اسلامی به موضوع افغانستان توجه ویژه ای دارد به طوری که با حساسیت تحولات این کشور را دنبال و از ابتکارات دولت برای حل مسائل افغانستان در بین کشورهای همسایه حمایت می کند.

نماینده سازمان ملل در امور افغانستان نیز در این دیدار گفت: ایران به دلیل برخورداری از موقعیت استراتژیک نقشی مهم در حل مشکلات افغانستان  و ایجاد صلح و ثبات دارد. به همین جهت ملاقات با مقامات ایرانی ضروری است.

پیش از این نیز رزا اتانبایوا با شماری از مقامات ایرانی نیز گفت و گو و دیدار داشته است. به طوری که در دیدار او با کاظمی قمی، نماینده ویژه رئیس جمهور در امور افغانستان دو طرف پیرامون ایفای نقش ذاتی سازمان ملل برای استقرار ثبات و صلح پایدار و ایجاد یک نظم عادلانه سیاسی در افغانستان از رهگذر تعامل سازنده و مستمر با کشورهای منطقه قابل تحقق است.

پیشنهاد می شود: آمادگی ایران جهت کمک به ابتکار عمل همسایگان برای حل مشکلات افغانستان

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=19608

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها