یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024
سازمان ملل نقش همسایگان در رفاه و توسعه افغانستان را به رسمیت بشناسد- ایراف

علی باقری، معاون سیاسی وزارت امور خارجه در ملاقات و گفتگوی خود با زرا اوتونبایوا، فرستاده سازمان ملل متحد در امور افغانستان در تهران تاکید کرد که این سازمان باید نقش کشورهای افغانستان در توسعه و رفاه این کشور را به رسمیت بشناسد.

به گزارش ایراف، آقای باقری در این گفتگو که امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت در تهران برگزار شد، خواستار در اولویت قرار دادن توسعه افغانستان و رفاه مردم توسط سازمان های بین المللی شد.

او همچنین از فرستاده ویژه سازمان ملل در امور افغانستان خواست که نقش بی بدیل و مهم کشورهای همسایه را در روند توسعه افغانستان و رفاه شهروندان این کشور به رسمیت بشناسند.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه در بخش دیگری از این دیدار در مورد نقش مخرب آمریکا در جریان دو دهه حضور این کشور در افغانستان صحبت کرد.

او عنوان کرد که مقایسه شرایط افغانستان در هنگام حمله آمریکا به این کشور با همان شرایط هنگام خروج نشان می دهد که آمریکا تا چه میزان در ایجاد ناامنی و جنگ، بی ثباتی و افزایش مواد مخدر نقش مخربی داشته است.

فرستاده سازمان ملل در امور افغانستان نیز مطرح کرد که با توجه به شرایط افغانستان و کثرت کنشگران با رویکردهایی متفاوت، ایجاد رویکردی هماهنگ بین کشورهای منطقه و فرامنطقه برای ایجاد ثبات و صلح در افغانستان ضروری است.

رزا اوتونبایوا همچنین در این دیدار خواستار نقش ایران بین این سازمان و حکومت سرپرست برای ایجاد و ارتقای همکاری سازنده شد.

پس از سقوط افغانستان و ایجاد حکومت سرپرست، به مرور کشورها و سازمان های مختلف جهانی با رویکردی محتاطانه تعامل خود را با حکومت سرپرست آغاز کرده اند، اما آنچه در این بین قابل توجه است وجود منافع مختلف و رویکردهایی متفاوت است که تاکنون نتوانسته یک اجماع چه در منطقه و چه در سطح جهانی در برابر حکومت سرپرست افغانستان ایجاد کند.

پیشنهاد می شود: کشورهای همسایه و منطقه بیش از هر طرف دیگر می‌توانند در کمک به افغانستان نقش‌آفرینی کنند

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=19375

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها