پنج‌شنبه 4 اسد/مرداد 1403 برابر با Thursday, 25 July , 2024
آمادگی ایران جهت کمک به ابتکار عمل همسایگان برای حل مشکلات افغانستان- ایراف

به گزارش ایراف؛ وزیر امور خارجه ایران در این دیدار تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با اهتمام ویژه نسبت به ثبات و امنیت و توسعه پایدار در افغانستان، تحولات کشور همسایه خود را از نزدیک و به دقت دنبال می نماید و از ایفای نقش سازمان ملل متحد در راستای کمک به مردم افغانستان حمایت می‌کند.

امیرعبداللهیان، اقدامات یوناما طی دو دهه گذشته در افغانستان را مثبت ارزیابی و بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ادامه فعالیت‌های بشردوستانه یوناما تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به میزبانی چند میلیون تبعه افغانستان در ایران، خواستار توجه جدی سازمان ملل متحد به این مساله شد.

وزیر امورخارجه ایران همچنین  نقش مخرب آمریکا در افغانستان طی سال‌های حضور خود در این کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: تداوم مداخلات هدفمند آمریکا در مسایل داخلی افغانستان، وضعیت این کشور را پیچیده تر خواهد کرد.

امیرعبداللهیان افزود: مشکلات افغانستان پیچیده است، پس باید بر راه حل‌های متنوع و چند لایه تمرکز کرد.

وزیر امور خارجه ایران آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای تداوم حمایت از ابتکار عمل همسایگان افغانستان برای کمک به حل مشکلات این کشور ابراز داشت.

رزا اتنبایوا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان نیز در این ملاقات آخرین تحولات و مسائل افغانستان و نشست آتی دوحه ٣ در قطر را تشریح کرد و با وزیر امور خارجه کشورمان در این خصوص رایزنی و تبادل نظر کرد.

وی با ابراز قدردانی از حسن میزبانی دولت و مردم ایران از اتباع افغانستان و تلاش های صورت گرفته برای بهبود وضعیت آنان، از بی‌تفاوتی جامعه بین‌المللی در خصوص بحران انسانی در افغانستان انتقاد کرد.

نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان با تایید پیچیدگی شرایط و روند تحولات افعانستان، بر ضرورت هماهنگ‌ سازی مواضع متنوع و مختلف کنشگران منطقه ای برای کمک به توسعه و ثبات در این کشور تاکید کرد.

اتنبایوا با مهم ارزیابی کردن ابتکارات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، از استمرار تلاش‌های دیپلماتیک ایران در چارچوب نشست همسایگان استقبال نمود.

رزا اتنبایوا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان در سفر به تهران با علی باقری کنی، معاون وزیر خارجه، حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان و شماری دیگر از مقامات جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرده است.

پیشنهاد می شود: تحلیلی بر رویکرد جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=19543

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها