یکشنبه 24 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 13 July , 2024
پرتاب موفق ماهواره «پارس ۱» ایران به فضا + ویدئو

ماهواره ایرانی «پارس ۱» توسط پرتابگر سايوز از پايگاه وستوچنی روسيه با موفقیت به فضا پرتاب شد و در مدار قرار گرفت.

به گزارش ایراف، دوربين طيف رنگی و فروسرخ موج كوتاه اين ماهواره در كمتر از ۱۰۰ روز، ۹۵ درصد مناطق ايران را تصويربرداری می‌كند.

همچنين، دوربين با طيف فروسرخ گرمايی با قابليت تصويربرداری در شب قادر است، كل اراضي ايران را در كمتر از ۴۵ روز تصويربرداری کند.

حسن سالاریه، معاون وزیر ارتباطات ایران درباره جزییات این ماهواره گفت:‌ پارس ۱ ماهواره سنجشی تحقیقاتی است. در این ماهواره محموله‌های تصویربرداری و مخابراتی گنجانده شده است.

این ماهواره جزو ماهواره‌های سنجشی است که باید زیرسیستم تعیین موقعیت رادیویی و تعیین و کنترل وضعیت مجهز باشند. پارس ۱ از روش‌های توسعه یافته برای موقعیت‌یابی استفاده می‌کنند.

سالاریه تاکید کرد:‌ ایستگاه ماهدشت و قشم نیز ۲ ایستگاه داخل کشور هستند که برای دریافت داده‌های ماهواره از آن استفاده می‌کنیم البته ایستگاه رزرو نیز وجود دارد که از آن‌ها استفاده خواهیم کرد. حدود ۲ ماه طول می‌کشد تا زیرسیستم‌های ماهواره کار کنند.

معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: هدف ما در برنامه فضایی کشور سرآمدی در توسعه صنعت فضایی و استفاده از آن در کسب و کارها است. پارس ۱ با تصویربرداری از سطح زمین می‌تواند در این راستا کمک‌کننده باشد. استفاده از ظرفیت‌های حوزه فضایی یک حوزه نوظهور است. برنامه صنعت فضایی ما این است که در این راستا قدم برداریم.

وی گفت: در سال ۱۴۰۲ پرتاب ‌های زیادی انجام شده است و با قراردادن ماهواره‌ در مدارهای مختلف می تواند در دریافت اطلاعات به روزتر کمک‌کننده باشد. تکمیل ماهواره ناهید ۲، پایان طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی ناهید ۳، طراحی و ساخت ریزماهواره‌ها برای هدف اینترنت اشیا، آغاز طراحی منظومه ماهواره‌های پهن‌باند از جمله اقداماتی است که در این حوزه صورت گرفته است.

سالاریه گفت: در حوزه پرتابگرها نیز قدم‌های بزرگی برداشته شده است و قرار گرفتن در مدار خورشید آهنگ را برای ما فراهم خواهد کرد. در راستای توسعه زیرساخت فضایی کشور در حال ساخت، تکمیل و توسعه پایگاه‌های فضایی هستیم. البته از ظرفیت پرتاب دیگر کشورها نیز استفاده خواهیم کرد.

رییس پژوهشگاه فضایی افزود: توسعه صنعت فضایی بدون تلاش شبانه‌روزی و پشتکار خستگی ناپذیر ممکن نیست. پرتاب‌های فضایی در سالهای گذشته در حال انجام بوده اما در دولت سیزدهم اقدامات اهم و مهمی صورت گرفته است.

پیشنهاد می شود:سه ماهواره ایرانی با موفقیت در مدار قرار گرفت + تصاویر 

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=7840

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها