چهارشنبه 3 اسد/مرداد 1403 برابر با Wednesday, 24 July , 2024
امیرعبداللهیان

وزیر امور خارجه ایران بر عملکرد کاملاً مستقل نیروهای مقاومت در منطقه بر اساس منافع و مصالح خود تأکید کرد.

به گزارش ایراف؛ وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در جمع نمایندگان ولی‌فقیه و ائمه جمعه سراسر کشور که برای تجدید بیعت با آرمان‌های امام راحل در حرم مطهر بنیان‌گذار انقلاب اسلامی گردهم آمده بودند، ضمن ارائه گزارشی از آخرین وضعیت عرصه سیاست خارجی و عرصه بین‌الملل با تمرکز بر نقش آفرینی محور مقاومت در منطقه غرب آسیا، بر اهمیت بازشناسی محیط فعالیت جبهه مقاومت اشاره و با تبیین وضعیت کنشگران متنوع بین‌المللی افزود: در دنیای پیچیده‌ای که امروز مقاومت در آن نقش‌آفرینی می‌کند، جهان شاهد بود که تنها یک گروه مقاومت آزادیبخش یعنی حماس، در عملیات هفت اکتبر ساختار سیاسی امنیتی و وضعیت روانی رژیم اشغالگر را فروپاشید.

امیرعبداللهیان با اشاره به ماهیت عملیات طوفان الاقصی بعنوان عملیات ضداشغالگری یک جنبش آزادیبخش علیه یک رژیم اشغالگر و نامشروع افزود: آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای غربی تلاش کردند تا عملیات هفت اکتبر را اقدامی تروریستی معرفی کنند که با دیپلماسی سازنده مقاومت این نگاه رنگ باخت.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: در ۱۰۰ روز بمباران وحشتناک، رژیم صهیونیستی برغم کشتار بیش از ۲۵ هزار نفر از شهروندان و بویژه زنان و کودکان فلسطینی نتوانست به هیچ‌یک از اهداف اعلام شده خود دست یاید.

امیرعبداللهیان حمایت گسترده آمریکا از رژیم صهیونیستی را خطای بزرگ ایالات متحده دانست و ابراز داشت: رژیم اسراییل و‌حامیانش تصور می‌کردند ظرف مدت کوتاهی می‌توانند حماس را از بین ببرند، که محاسبه ای کاملا غلط بود.

وزیر امور خارجه ایران با تبیین توان کنشگری گروه‌های غیردولتی در جهان پیچیده امروز، گفت: به موازات کنشگری دولت‌ها، جریان‌های مردمی و گروه‌های غیردولتی نیز به عناوین و روش‌های مختلف در حال کنشگری و ایفای نقش هستند و جریان های مقاومت در منطقه اکنون از توان کنشگریِ جریان‌سازی در راستای تقویت صلح و امنیت در منطقه برخودار هستند.

امیرعبداللهیان در ادامه، شهید سلیمانی را قهرمان مبارزه با تروریسم در عرصه جهانی دانست و ضمن تبیین رویکرد حزب الله لبنان در مقابل رژیم صهیونیستی، با تأکید بر این که نیروهای مقاومت در منطقه از جمله یمن مستقلا و در چارچوب مصالح خود اقدام می‌کنند و جمهوری اسلامی ایران به آنها دستور نمی‌دهد، اظهار داشت: مدل‌های رفتاری گروه‌های مقاومت بسیار قابل توجه بوده و حزب الله لبنان اکنون بخش قابل توجهی از نیروهای ارتش رژیم صهیونیستی را در مرزهای شمالی با جنوب لبنان مشغول کرده است.

وزیر امور خارجه کشورمان اظهار داشت: اگر مقاومت در سوریه و عراق در مقابله با داعش و تروریسم شکل نمی گرفت، امروز سوریه و عراق شکل دیگری داشت و اگر ترتیبات امنیتی مبتنی بر مقاومت نبود، امروز رژیم صهیونیستی محدود به دیوارهایش نبود و منطقه شرایط دیگری می‌بود.

امیرعبداللهیان در این چارچوب، نقش هدایت کنندگی راهبردی رهبر معظم انقلاب اسلامی را بسیار ویژه و خاص توصیف کرد و گفت، این نقش حکیمانه و مدبرانه مورد اعتراف و اذعان صاحبنظران مختلف حکومتی و غیردولتی در منطقه و جهان است.

وی افزود: بازشناسی درست تحولات آینده و تبیین دقیق روندهای منطقه ای و جهانی برای جوانان از جمله رسالت های مهمی است که ائمه جمعه میدان‌دار آن هستند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به پیشرفت‌های روزافزون کشورمان در حوزه اندیشه و‌ دانش مختلف اظهار داشت: در گفتمان انقلاب اسلامی، لسان و منویات امام خامنه‌ای به دستاوردهای ارزشمندی در عرصه عمل تبدیل شده و این مهم ترین تفاوت رهبر ایران با دیگر رهبران جهانی است.

وزیر امور خارجه کشورمان، گفت: رژیم صهیونیستی وقتی نتوانست به هدف اول خود که نابودی حماس بود دست یابد؛ هدفش را تغییر داد؛ کشف تونل‌ها و آزادی اسرا با توسل به قدرت نظامی را هدف گذاری کرد که در این عرصه هم درمانده شد ولی اکنون مسیر ورود به راه حل های سیاسی را در پیش گرفته است. ما در جمهوری اسلامی ایران از ابتدای نسل کشی رژیم اسراییل در غزه گفتیم که جنگ راه حل نیست و مقاومت با قدرت عمل خواهد کرد.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=1446

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها