پنج‌شنبه 4 اسد/مرداد 1403 برابر با Thursday, 25 July , 2024
موضوع تحریک طالبان پاکستان

ناصر خان جوآ، مشاور سابق امنیت ملی و ژنرال بازنشسته پاکستان گفت رسیدگی به موضوع تروریسم فرامرزی به ویژه تی تی پی باید با حضور و همکاری دولت افغانستان باشد.

به گزارش ایراف، این مقام پیشین نظامی دولت پاکستان در سمیناری که از سوی موسسه مطالعات منطقه ای برگزار شد، ضمن تاکید بر اهمیت نگاه به افغانستان فراتر از موضوع تحریک طالبان پاکستان برای توسعه منطقه ای، مطرح کرد که چالش های کنونی ناشی از ایدئولوژی های متضاد میان ملت ها و تعامل آنها با گروه های شورشی است.

وی در رابطه با حل مسئله تحریک طالبان پاکستانی عنوان کرد که رسیدگی به موضوع تروریسم فرامرزی، به ویژه تحریک طالبان پاکستانی باید شامل همکاری با دولت افغانستان باشد.

این اظهارات درحالی مطرح می شود که حافظ نعیم الرحمان، رهبر جماعت اسلامی پاکستان در جریان سخنرانی خود در شهر کویته خواستار نیز حل  اختلافات بین پاکستان و افغانستان در مسئله تروریسم شد و تاکید کرد که مبارزه با تروریسم نیازمند همکاری سه جانبه تهران، اسلام آباد و کابل است.

او همچنین مطرح کرد که تشدید جریان تروریسم در پاکستان و افغانستان از یک سو و بالاگرفتن اختلافات با همسایگان موجب خوشحالی آمریکا خواهد شد. لذا پاکستان باید با هوشیاری این مسئله را مدیریت کنند.

افزایش تهدیدات امنیتی در پاکستان و افغانستان درعین حال که روند اتهام زنی دو کشور علیه یکدیگر را افزایش داده است اما ضرورت ایجاد همکاری و هماهنگی در امر مبارزه با تروریسم را پیش از بیش بین دو همسایه و کشورهای منطقه همچون ایران تقویت کرده است.  چراکه در صورت شدت گرفتن این حملات در شرایطی که همسایگان هیچ اقدامات جدی را برای مهار آن انجام ندهند، نتیجه ای جز فربه تر شدن تروریسم برجای نخواهد گذاشت.

در این رابطه مطالعه افغانستان و پاکستان در معرض تهدیدات تروریستی: زمان همکاری فرا رسیده است؟ پیشنهاد می شود.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=19271

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها