یکشنبه 24 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 13 July , 2024
تهدید به بازداشت وزیر خارجه آمریکا به دلیل «تحقیر کنگره»

مایکل مک‌کال، رییس کمیته روابط خارجی مجلس نمایند‌گان امریکا در نامه‌ای، با بیان اینکه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه این کشور در مسیر بسیاری از درخواست‌های کنگره برای دریافت اسناد در مورد خروج «فاجعه‌بار» از افغانستان مانع ایجاد می‌کند او را به دلیل «تحقیر کنگره» به بازداشت تهدید کرد.

به گزارش ایراف، مک‌کال در این نامه که دوشنبه‌شب، ۷ اسفند توسط روزنامه دیلی‌میل منتشر شده، نوشته است که با گذشت بیش از دو سال از خروج امریکا از افغانستان، هنوز وزارت امور خارجه این کشور «سیاست را به سیاست» انتخاب می‌کند.

در این نامه آمده است: «این وحشتناک است که بیش از دو سال پس از عقب‌نشینی مرگبار و پرهرج‌و‌مرج، این وزارت همچنان سیاست را به سیاست انتخاب می‌کند».

مک‌کال افزوده است که اگر بلینکن نتواند یافته‌های تیم «بررسی پس از اقدام» را تا ۶ مارس به کمیته‌اش ارائه کند، او را به اتهام «تحقیر کنگره» بازداشت خواهد کرد.

رییس کمیته روایط خارجی مجلس نمایند‌گان امریکا تصریح کرده است: «وزارت امور خارجه توجهی به احضاریه ماه جولای ۲۰۲۳ نداشته و همچنین تعهد شخصی خود را برای همکاری با این تحقیقات انجام نداده است».

دسترسی به این یافته‌ها، کمیته روابط خارجی مجلس نمایند‌گان امریکا را کمک می‌کند که تحقیقات خود در مورد خروج از افغانستان را تکمیل و قوانینی را برای جلوگیری از تکرار «اشتباهات فاجعه‌بار» ایجاد کند.

براساس این گزارش، اگر مک‌کال به تهدید خود در این مورد عمل کند، این اولین بار در تاریخ امریکا خواهد بود که یک وزیر امور خارجه به اتهام «توهین به کنگره» بازداشت می‌شود.

این در حالی است که وزارت امور خارجه امریکا در ماه جولای گذشته گزارش ۸۷ صفحه‌ای را در مورد خروج این کشور از افغانستان منتشر کرده بود.

پیشنهاد می شود ترامپ: خروج از افغانستان شرم‌آورترین لحظه تاریخ آمریکا بود

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=7526

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها