چهارشنبه 3 اسد/مرداد 1403 برابر با Wednesday, 24 July , 2024
تأکید مقامات هند و روس بر ارائه کمک‌های توسعه‌ای به افغانستان

در دیدار «ضمیرکابلوف» نماینده روسیه در امور افغانستان با «جی پی سینگ» رئیس بخش پاکستان، ایران و افغانستان وزارت خارجه هند، دو طرف بر کمک‌های توسعه ای در افغانستان تاکید کردند.

به گزارش ایراف، هرچند هنوز از جزئیات این گفت و گو چیزی ارائه نشده اما سخنگوی وزارت خارجه هند اعلام کرد که ارائه کمک های توسعه در جهت رفاه حال شهروندان افغانستان از محورهای این دیدار بوده است.

روسیه از کشورهای نزدیک به مقامات کابل است که در جریان نزدیک به سه سال گذشته رابطه خود  را با دولت طالبان ضمن تأکید بر تشکیل دولت فراگیر حفظ کرده است.

 چند روز پیش دیمتری ژیرنوف، سفیر روسیه در افغاسنتان در دیدار با عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست وزیر طالبان مطرح کرد که روسیه خواهان توسعه روابط با افغانستان در موضوعات مختلف است و به دنبال آن است که روابط بین دو طرف را بیشتر توسعه دهد.

همچنین این مقام روس افزود که توسعه همکاری ها بین دو کشور می تواند به ثبات منطقه و تقویت اقتصادی افغانستان کمک کند.

پیش از این نیز مسکو خواهان واگذاری کرسی افغانستان در سازمان ملل به نماینده حکومت سرپرست شد. 

ضمیرکابلوف، در دیدار ماه گذشته میلادی با معاون سیاسی نخست وزیر حکومت سرپرست این خواست را مطرح کرده بود.

هند نیز علی رغم سابقه مخالفت با طالبان در تلاش است تا در چهارچوب سیاستی عملگرایانه و به شکلی محتاط با طالبان به تعامل بپردازند. بازگشت هیئتی فنی به کابل در ژوئن 2022 پس از ماه ها بسته ماندن سفارت خانه این کشور در افغانستان در همین راستاست.

اخیراً نیز دولت هند اعلام کرده است که به گسترش روابط سیاسی با حکومت سرپرست علاقه مند است. این درحالی است که با تیره شدن روابط افغانستان و پاکستان فرصتهای بیشتری برای بازیگری هند در افغانستان فراهم شده است. از طرف دیگر،  هند برای تحقق اهداف اقتصادی خود به افغانستان  به علت دارا بودن  ثروت معدنی و مسیر ترانزیتی  به آسیای مرکزی و بندر چابهار چشم دوخته است.

گفتنی است که هند با تعهدات 3 تا 4 میلیارد دلاری همچنان بزرگ ترین کمک کننده منطقه برای افغانستان است.

درباره ی کابلوف: مسکو خواستار واگذاری کرسی سازمان ملل به نماینده طالبان بخوانید.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=19947

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها