یکشنبه 24 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 13 July , 2024
بلژیک

دولت بلژیک دیگر پناهجویان افغان زیر سن قانونی را که به این کشور پناهنده می‌شوند به عنوان پناهنده نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری ایراف بلژیک دیگر پناهجویان افغان زیر سن قانونی را صرفاً به دلیل رعایت حقوق کودکان مورد حمایت قرار نمی‌دهد.

در حال حاضر بروکسل تنها به دسته کوچکی از پناهجویان افغان که از سن خیلی کم به این کشور آمده‌اند و آنهایی که از آسیب‌های جدی رنج می‌برند، پناهندگی اعطا می‌کند.

هر چند نزدیک به دو سال است که بروکسل اعلام کرده تنها به دلیل قوانین حمایت از کودکان دیگر از افغان‌های زیر سن قانونی حمایت نمی‌کند، اما از چندین ماه پیش شمار درخواست‌های رد شده نوجوانان افغان افزایش چشمگیری داشته است.

در حالی که آمار حمایت از افغان‌های زیر سن قانونی در سال‌های 2017 تا 2021، 74 درصد اعلام شده بود، اما به گفته کلمان ولنتین، وکیل انجمن هماهنگی و ابتکارات برای پناهجویان و اتباع خارجی، میزان حمایت از کودکان افغان بدون همراه در سال 2022 تا 40 درصد کاهش یافته است.

این سیاست جدید باعث شده تا افغان‌های زیر سن نیز مجبور باشند مانند افراد بزرگسال درخواست پناهندگی بدهند.

با توجه به این که بلژیک مطابق با قوانین اروپایی نمی‌تواند این نوجوانان را به افغانستان بفرستد، بسیاری از آنان بدون اسناد و حمایت‌های اجتماعی، در بی‌سرنوشتی به سر می‌برند.

به گفته بنوا ون کیرسبلیک، رئیس موسسه بین‌المللی حمایت از کودکان در بلژیک، افغان‌های زیر سن قانونی بدون حمایت دولت و بدون خانواده در خیابان‌ها می‌خوابند و برای زنده ماندن مجبور به کار غیرقانونی و همکاری با شبکه‌های قاچاق می‌شوند.

بروکسل در توجیه در پیش گرفتن این سیاست در قبال پناهجویان افغان، استدلال کرده که با تسلط طالبان بر افغانستان، این کشور دیگر در حال جنگ نیست و از این رو پناهجویان افغان دیگر برای برخورداری از حمایت‌های فرعی برای بررسی پرونده‌هایشان نیز باید شرایط خاصی داشته باشند.

براساس این سیاست، هر پناهجویی برای برخورداری از حمایت‌های فرعی پناهجویان، باید ثابت کند که بازگشت او به کشور غیرممکن است، زیرا نحوه زندگی‌اش با اقامت در بلژیک با دستورات طالبان ناسازگار است.

طبق رویکرد جدید، اعطای حمایت فرعی برای پذیرش یک پناهجوی افغان در بلژیک به موضوعاتی چون جنسیت و سن، ولایت و حرفه خانواده، مدت اقامت در اروپا مرتبط است.

با سیاست جدید دولت بلژیک، این کشور در کنار بلغارستان و مجارستان، کمترین میزان حمایت از کودکان افغان را دارد.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=95

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها