یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024
بازتاب حمله تروریستی مسکو در افغانستان- شاخه خراسان داعش مستقر در افغانستان عامل حمله مسکو است

مقام‌های ضد تروریسم آمریکا مدعی شده اند‌ شاخه خراسان داعش مستقر در افغانستان مسئول حمله خونین مسکو است. روسیه اما گفته که مهاجمان در حال فرار به اوکراین دستگیر شدند.

به گزارش ایراف، یک مقام آمریکایی به واشنگتن‌پست گفته که گروه داعش از دو سال قبل بر روسیه متمرکز بوده و از مدتی به این طرف در حال برنامه‌ریزی برای حمله به مسکو بوده است.

این در حالی است که اعماق‌نیوز، کانال تلگرامی وابسته به داعش با انتشار عکس چهار مهاجم، مسئولیت حمله به سالن کنسرت مسکو را برعهده گرفت.

مقامات ضد تروریسم آمریکا به واشنگتن‌پست گفته‌اند که داعش پس از یک دوره سکوت نسبی، حملات خارجی خود را دوباره افزایش داده است.

این روزنامه از این مقام‌ها نام نبرده است.

کالین پی کلارک؛ تحلیلگر ضد تروریسم در گروه سوفان، یک شرکت مشاوره امنیتی مستقر در نیویورک نیز گفت: «داعش در دو سال گذشته بر روسیه متمرکز بوده است.»

به گزارش واشنگتن‌پست، داعش روسیه را متهم به مداخلات در افغانستان، چچن و سوریه کرده است.

این گروه مدعی است که دست مسکو به خون مسلمانان آغشته است.

در همین‌ حال، آمریکا مدعی است که در اوایل ماه جاری درباره احتمال حمله تروریستی در تجمع‌های بزرگ از جمله کنسرت‌ها در مسکو اطلاعاتی داشت و به مقام‌های روسیه هم در این مورد هشدار داده بود.

پیش از این نیز معاون فرستاده ویژه آمریکا در ائتلاف «مبارزه با داعش» گفته بود که کاخ سفید نگران حمله شاخه خراسان داعش به خارج از مرزهای افغانستان است.

این در حالی است که مقام‌های حکومت سرپرست افغانستان بارها گفته‌اند که گروه داعش را سرکوب کرده و این گروه حضور علنی در افغانستان ندارد. با این وجود، گروه داعش یک روز قبل از حمله به مسکو، مسئولیت حمله انتحاری مرگبار در قندهار را نیز به عهده گرفته بود.

در جریان بیش از دو سال گذشته، گروه داعش مسئولیت برخی از حملات انفجاری در افغانستان را به عهده گرفته است. این گروه همچنین مسئولیت حملات انفجاری در کرمان ایران را هم پذیرفته بود.

پیشنهاد می شود:حادثه تروریستی مسکو؛ غرب به دنبال ماجراجویی جدید است.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=10730

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها