پنج‌شنبه 4 اسد/مرداد 1403 برابر با Thursday, 25 July , 2024
«آیت الله رئیسی» در نگاه شخصیت‌های جهان

به گزارش ایراف، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی دولت سابق افغانستان در صفحه ایکس خود نوشت: با تأسف اطلاع یافتیم که جلالت مأب آیت الله سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران، حجت الاسلام آل هاشم امام جمعه تبریز، جناب امیر عبداللهیان وزیر امور خارجهٔ جمهوری اسلامی و شماری از همراهان شان در سانحهٔ سقوط هلی‌کوپتر در استان آذربایجان شرقی ایران جان باختند که موجب اندوه و تأثر خاطر گردید.
اینجانب این ضایعه بزرگ را به خانواده محترم شان، مردم دوست و برادر و دولت جمهوری اسلامی ایران تسلیت گفته و مراتب غم‌شریکی عمیق خویش را تقدیم می‌دارم.
از درگاه خداوند سبحان برای روانشاد سید ابراهیم رئیسی و همراهان شان رحمت و مغفرت الهی و برای خانواده های قربانیان و ملت بزرگ ایران صبر و استقامت مسألت دارم.

«سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی عراق در پیامی نوشت: با تأسف و تأثر خبر شهادت آیت الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ایران و شخصیت برجسته سیاسی اسلامی و همچنین شماری از همراهان ایشان بر اثر سقوط بالگرد حامل آنان در شمال غرب ایران را دریافت کردیم.

نقش پررنگ آن فقید در حیات انقلابی و سیاسی و فرهنگی ایران و منطقه و جهان را گرامی می‌داریم و این سانحه را به رهبر معظم انقلاب امام خامنه‌ای صمیمانه تعزیت می‌گوییم و با ملت و دولت ایران همدردی می‌کنیم و به خانواده و بستگان آن فقید تسلیت می‌گوییم.

دولت یمن نیز  این مصیبت بزرگ را به رهبری، دولت و ملت ایران و به همه مستضعفان جهان تسلیت گفت.

محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی یمن نیز «عمیق‌ترین« تسلیت خود را به مردم و رهبری ایران ابراز داشت.

جنبش مقاومت اسلامی حماس با ابراز تسلیت، صمیمانه و اعلام همدردی و همبستگی عمیق خود به رهبر، سید علی خامنه‌ای، دولت ایران و ملت دوست ایران اعلام کرد که این شهدا گروهی از بهترین رهبران ایران هستند که در حمایت از آرمان فلسطین و حمایت از مبارزات مردم ما موقعیت‌های افتخارآمیزی داشتند.

ما در نهضت مقاومت اسلامی (حماس) با ایمان بیشتر به اراده و تقدیر الهی و با صبر و تأمل فراوان به رهبر معظم انقلاب اسلامی، صمیمانه تسلیت، همدردی عمیق و همبستگی خود را مسئلت داریم. درگذشت جناب آقای ابراهیم رئیسی رئیس جمهور، جناب آقای دکتر حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و نماینده ولی فقیه و امام جمعه و استاندار تبریز را تسلیت عرض می‌کنیم. از خداوند متعال علو درجات و رحمت و مغفرت و برای ملت برادر ایران و خانواده‌ها و عزیزان قربانیان صبر و شکیبایی الهام بخشد. ما احساس غم و اندوه مشترک خود را با ملت برادر ایران و همبستگی کامل خود را با جمهوری اسلامی ایران در این حادثه دردناک و دردناک اعلام می کنیم که جان گروهی از بهترین رهبران ایران را گرفت.

محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق نیز در پیام تسلیت خود حمایت کشورش از مردم و رهبری ایران پس از این «حادثه غم انگیز» را تایید کرد و گفت: صمیمانه تسلیت و همدردی خود را به آقای خامنه‌ای و دولت و ملت ایران ابراز می‌کنیم.

نیکولاس مادورو، رئیس‌جمهور ونزوئلا نیز در پیامی با ابراز تسلیت شهادت رئیس جمهور ایران گفت: از خبر تلخ در مورد فقدان رئیس‌جمهوری اسلامی ایران شوکه شدم. من از خداحافظی با یک فرد نمونه بسیار متأسفم، یک رهبر فوق‌العاده جهان، او برادر بوده و همیشه خواهد بود، یک انسان عالی، مدافع حاکمیت مردمش و دوست بی‌قید و شرط کشور ما.

نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند نیز در واکنش به خبر به شهادت رسیدن رئیس‌جمهور ایران در سانحه سقوط بالگرد، گفت که “عمیقا” از خبر درگذشت رئیس‌جمهور ایران “اندوهگین و بهت‌زده” است.

شهبار شریف، نخست وزیر پاکستان نیز با اعلام یک روز عزای عمومی شهادت رئیس‌جمهور ایران را به مردم ایران تسلیت گفت و آن را «ضایعه وحشتناک» توصیف کرد.

چانگ هووآ، سفیر چین در عربستان که پیش از این سفیر پکن در تهران بود، در پیامی نوشت: از شنیدن خبر شهادت جناب آقای سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری اسلامی ‎ایران و جناب آقای حسین ‎امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران شوکه شدم و تسلیت عرض می‌کنم. من در دوره تصدی سفیر ‎چین در ایران بارها با آنها ملاقات کردم و هنوز تصویری از آنها دارم.

سوبرامانیام جایشانکار، وزیر خارجه هند نیز اعلام کرد ‏از شنیدن خبر درگذشت دکتر ابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور ایران و حسین امیرعبداللهیان وزیر  خارجه در سقوط هلیکوپتر عمیقا بهت زده شدم. جلسات متعدد خود با آنها را به یاد می آورم که آخرین بار در ژانویه 2024 بود. به خانواده‌هایشان تسلیت می‌گوییم. ما در این حادثه غمبار در کنار مردم ایرانیم.

وزارت امور خارجه بلاروس نیز در واکنش به شهادت رئیس‌جمهور ایران در پیامی در صفحه کاربری خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: آخرین اخبار ایران را با درد فراوان دریافت نمودیم. این یک ضایعه جبران ناپذیر نه تنها برای جامعه ایران است؛ دوستان واقعی بلاروس درگذشتند.

وزارت امور خارجه بلاروس در ادامه نوشت: تسلیت خالصانه به خویشاوندان و نزدیکان جانباختگان، استقامت و شجاعت برای همه مردم ایران خواستاریم.

عبدالکبیر، معاون سیاسی نخست‌وزیر طالبان در اعلامیه‌ای شهادت سید ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران را تسلیت گفت و افزود: حکومت سرپرست افغانستان در این غم در کنار کشور دوست و برادر جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.

تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر نیز در پیامی نوشت: درگذشت ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور و حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران و همچنین مقامات همراه در سانحه دردناک سقوط بالگرد را به دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران تسلیت می‌گویم و از خداوند متعال برای ایشان طلب رحمت و مغفرت و برای خانواده محترمشان صبر و اجر مسئلت می نماییم. إنا لله وإنا إلیه راجعون.

آرارات میزوریان، وزیر امور خارجه ارمنستان نیز در پیامی در صفحه شخصی خود در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: با شنیدن اخبار مصیبت‌بار از ایران، از جمله درگذشت اندوهبار همکار و دوست من “حسین امیرعبداللهیان”، عمیقا، به دولت ایران، همکارانمان در وزارت امور خارجه آن و ملت دوست ایران تسلیت می‌گویم.

میزوریان افزود: در این غم شریک هستیم و در این برهه تیره‌وتار طلب قوت و استقامت داریم.

مهدی المشاط رئیس شورای عالی سیاسی یمن نیز شهادت آیت الله سید ابراهیم رئیسی و همراهانش را به رهبر و ملت ایران تسلیت گفت.

المشاط گفت: ما بر حمایت خود از جمهوری اسلامی ایران و اعتماد کامل به توانایی آن برای صبور بودن و غلبه بر مشکلات تاکید می‌کنیم.

وی افزود: شهید ابراهیم رئیسی نمونه‌ای از یک رهبر شجاع مسلمان وفادار به مسائل کشور و مشتاق رسیدن به آرمان‌های آن بود.

المشاط تاکید کرد: مواضع شهید رئیسی در قبال مسائل امت اسلام به ویژه ایستادگی وی در کنار ملت فلسطین و مسئله عادلانه آنها روشن، محکم و شجاعانه بود. ایشان مایل بود این امت و مواضع آن را متحد و شکاف میان آنها را پر کند.

این مقام یمنی ادامه داد: آیت‌الله رئیسی با تمام توان نماینده مردم خود در مجامع بین‌المللی و منطقه‌ای بود و در مقابل استکبار آمریکا و اسرائیل موضع قاطعانه‌ای اتخاذ کرد و شهادت ایشان ضایعه بزرگی برای همه ملت‌های امت اسلام است.

از سوی دیگر جوزف بورل، مسئول سیاست خارجی در پیامی شهادت آیت الله رئیسی رئیس جمهوری ایران و هیات همراه ایشان را خالصانه تسلیت گفت.

رئیس امارات متحده عربی در پیامی تاکید کرد: ما این رخداد را خالصانه به ملت و دولت ایران تسلیت گفته و در این شرایط سخت با ایران ابراز همدردی می کنیم.

بالگرد حامل رئیس‌جمهور که برای افتتاح سد مرزی «قیز قلعه‌سی» به آذربایجان شرقی سفر کرده بود، در مسیر بازگشت دچار سانحه شد و رئیس جمهور و هیات همراه وی به شهادت رسیدند.

درباره ی سید ابراهیم رئیسی؛ رئیس جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسید بخوانید.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=20619

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها