چهارشنبه 3 اسد/مرداد 1403 برابر با Wednesday, 24 July , 2024
افغانستان در نیم قرن اشغال خارجی شرایطی مشابه غزه را تجربه کرد

نشست مشورتی علمای جهان اسلام با سخنرانی رجب طیب اردوغان در استانبول آغاز شد. نورمحمد ثاقب، سرپرست وزارت  ارشاد، حج و اوقاف افغانستان به نمایندگی از این کشور در این نشست حضور دارد.

به گزارش ایراف، نشست علمای جهان اسلام در استانبول ترکیه با هدف گفتگو در مورد موضوعات مهم جهان اسلام با حضور نماینده افغانستان برگزار شده است. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، در سخنرانی مراسم افتتاحیه، این نشست را مهم و ضروری خواند که به گفته او در زمان بسیار حساسی برگزار شده است.

در این نشست نورمحمد ثاقب، سرپرست وزارت ارشاد، حج و اوقاف افغانستان به نمایندگی از این کشور به دعوت علی ارباش شرکت کرده است.

در این نشست قرار است پیرامون راه حل هایی برای حل چالش ها و خطراتی که پیش روی جهان اسلام است، اتخاذ رویکرد واحد در برابر مسائل جهان اسلام و وحدت امت اسلامی بحث و تبادل نظر صورت بگیرد.

در این نشست نماینده افغانستان، با رئیس جمهور ترکیه، رجب طیب اردوغان به صورت جداگانه دیدار کرد.

ذبیح الله مجاهد، سخنگوی حکومت سرپرست در صفحه ایکس خود در این رابطه نوشته است که اردوغان از تامین امنیت و وضعیت کنونی در افغانستان ابراز خرسندی کرد.

نورمحمد ثاقب در این دیدار مطرح کرد که افغانستان خواهان روابط خوب و مثبت با ترکیه است. همچنین ثاقب، ابراز امیدواری کرد که ترکیه نقش مهمی در حل مشکلات افغانستان و جهان اسلام ایفا کند.

نماینده افغانستان درحالی در این نشست دعوت شده که ترکیه ازجمله کشورهایی است که پس از بازگشت مجدد طالبان، روابط خود را با این کشور حفظ کرد و خواستار گسترش روابط خود با کابل بوده است. به طوری که رئیس جمهور این کشور آمادگی خود را با حکومت سرپرست اعلام کرد. در سپتامبر 2021 سفیر ترکیه با معاون موقت نخست وزیر در آن زمان مطرح کرده بود که روابط دو جانبه دو کشور به تقویت خود ادامه خواهد داد.

ترکیه همچنین در فهرست کشورهایی بود که در مراسم اعلام حکومت جدید دعوت شده بود. همچنین سفارت خانه این کشور باز ماند. امری که نشان می دهد هدف ترکیه از حضور در افغانستان فارغ از اینکه چه نوع حکومتی برسر کار است، نگه داشتن فعال سیاست خارجی خود به تحولات این کشور است.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=19411

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها