یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024
عراق به جای روآندا؛ برنامه انگلیس برای انتقال پناهجویان- ایراف

بر اساس گزارش اسکای‌نیوز، دولت انگلیس در یک مرحله، ایده اعزام پناهجویان به عراق را بررسی کرده بود.

به گزارش ایراف؛ اسنادی که این شبکه خبری منتشر کرده، اشاره دارد که دولت انگلیس قصد دارد از عراق به‌عنوان یک مکان برای بررسی پرونده مهاجران غیرقانونی استفاده کند؛ همانند طرحی مشابه که اکنون به کمک روآندا در حال اجرا است.

بر اساس این طرح، پناهجویانی که به‌طور غیرقانونی وارد انگلیس شده‌اند، به رواندا فرستاده می‌شوند تا پرونده آنها بررسی شود. در صورتی که درخواست پناهندگی آنها در انگلیس رد شود، آنها مجبور هستند در رواندا یا کشور دیگری درخواست پناهندگی دهند.

این گزارش بیان می‌کند که حضور عراق در این پروژه به این معنی است که دولت انگلیس به دنبال انتقال پناهجویان به کشوری است که به دلیل شرایط امنیتی، به شهروندان خود توصیه می‌کند به آن سفر نکنند.

طرح انتقال مهاجرین از انگلیس به رواندا، به عنوان یک راهکار برای مدیریت مهاجران غیرقانونی و پرونده‌های پناهندگی آنها مطرح شده بود. که براساس یک موافقت‌نامه بین انگلیس و رواندا به اجرا درآمده است و مورد انتقاد شدید نهادی حقوق بشری است.

بسیاری از نهادهای حقوق بشری و فعالان اجتماعی معتقدند که این طرح باعث نقض حقوق بشر مهاجران می‌شود. انتقال مهاجران به یک کشور دیگر که شرایط امنیتی و اجتماعی مناسبی برای زندگی آنها ندارد و ممکن است با مشکلات قانونی و فرهنگی روبه‌رو شوند، می‌تواند زندگی آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین از نظر منتقدان، این طرح ممکن است باعث ایجاد موانع بیشتری برای دسترسی به پناهندگی برای افرادی شود که به دلیل خطرات جانی و امنیتی قصد مهاجرت دارند. انتقال آنها به کشورهایی که شرایط زندگی آنها مناسب نیست، می‌تواند باعث از بین رفتن حقوق آنها به عنوان پناهندگان شود.

بسیاری از فعالان حقوق بشر بیان کرده‌اند که این طرح به عنوان یک راهکار غیر اخلاقی و نامتعارف برای مدیریت مهاجران، همچنین به دلیل تبعیض علیه مهاجران غیرقانونی و عدم توجه به شرایط آنها در کشور مقصد با اصول بین‌المللی در زمینه حقوق پناهندگان و حقوق بشر در تضاد است.

پیشنهاد می شود: نگرانی سازمان بین‌المللی مهاجرت از وضعیت مهاجران افغان

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=17811

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها