یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 20 July , 2024
اخراج مهاجرین

علاوه بر ترکیه، که طی هفته گذشته 4200 مهاجر و از جمله مهاجران افغانستانی را بازداشت کرد طبق اخبار رسیده، پاکستان و ایران نیز طی دو روز بیش از دو هزار و ۸۰۰ مهاجر افغانستان را از کشورهای خود اخراج کرده‌اند.

وزارت امور مهاجرین و بازگشت‌کنندگان طالبان در خبرنامه‌ای در اکیس گفته است که یک‌ هزار و ۲۲ مهاجر افغانستانی روز جمعه (۷ ثور/ اردیبهشت) از ایران به گونه «اختیاری و اجباری» به کشور برگشته‌اند.

در همین حال به گفته این وزارت، بیش از ۸۲۵ مهاجر افغانستان روز شنبه (۸ ثور/ اردیبهشت) از گذرگاه مرزی تورخم به صورت اجباری از پاکستان اخراج و به کشور برگشته‌اند.

ایران با صرف هزینه 3 میلیارد یوریی طی 5 سال آینده قصد دارد طرح مشابه طرح دیوار مرزی ترکیه را در مرز میان خود و افغانستان اجرا نماید تا از ورود مهاجران غیرقانونی افغان جلوگیری کند. مسیر ایران – ترکیه – اروپا، یکی از شلوغ‌ترین مسیرهای مهاجرتی است که هر ساله شاهد عبور و مرور تعداد زیادی از مهاجرین است که می‌خواهند خود را از افغانستان به اروپا برسانند.

هر چند ترکیه چند سالی است که طرح ساخت دیوار مرزی با ایران را آغاز کرده و موانع طبیعی مانند کوه‌های مرتفع نیز راه دشواری پیش روی مهاجران قرار داده است، اما ورود غیرقانونی مهاجران افغانستانی به ترکیه با وجود کاهش محسوس، همچنان ادامه دارد.

در مسیر رسیدن مهاجران افغانستانی به اروپا و پس از عبور از ترکیه، آب‌های یونان یکی از خطرناک‌ترین بخش‌های این مسیر است که همواره تلفات قابل توجهی از مهاجران می‌گیرد؛ به خصوص زنان و کودکان که به دلیل شرایط جسمانی نمی‌توانند در برابر امواج سهمگین دریا مقاومت کنند.

در این رابطه مطالعه بازگشت بیش از 110 هزار مهاجر غیرقانونی از ایران پیشنهاد می شود.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=16687

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها