یکشنبه 24 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 13 July , 2024
بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب حقابه ایران دریافت شد-ایراف

حسن کاظمی قمی؛ نماینده ویژه رییس جمهور و سرپرست سفارت ایران در کابل در گفتگوی اختصاصی با ایراف تایید کرد که در سال آبی جاری و در پی رایزنی‌ها و توافقات انجام شده در چارچوب دیپلماسی آبی ایران، بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب حقابه جمهوری اسلامی از سوی افغانستان، تامین شده است.

کاظمی قمی همچنین گفت که در سال گذشته، سه اقدام اصلاحی از سوی طالبان صورت گرفت که یک مورد آن ناکارآمد بود و آب به سمت «گودزره» رفت؛ اما دو مورد دیگر که منجر شد تاکنون این مقدار آب به ایران بیاید اثربخش بود.

نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان افزود که به دلیل عدم اصلاح نادرست تاج سد کمال خان، قسمتی از آب بار دیگر به سمت شوره‌زار گودزره هدایت شد و این امر مانع از تامین بخشی از حقابه ایران گردید.

با این وحال، او تصریح کرد که در نتیجه دو اقدام دیگر طالبان یعنی اصلاح دریچه‌های سد کمال خان و لای‌روبی مسیر انتقال آب به سمت سیستان، بیش از ۳۰۰ میلیون متر مکعب حقابه ایران تامین شد.

کاظمی قمی با تاکید بر رویکرد تعاملی و سازنده جمهوری اسلامی ایران در قبال افغانستان، موارد یادشده را از دستاوردهای ملموس و قابل محاسبه موفقیت دیپلماسی آب ارزیابی کرد و گفت که با توجه به تعهدات طرف افغانستانی و تمرکز و توجه مستمر دستگاه دیپلماسی ایران و به طور خاص نمایندگی ویژه ریاست جمهوری بر این امر، انتظار می‌‌رود که تا پایان سال آبی جاری، حقابه ایران از رودخانه هیرمند به طور کامل تامین شود.

او همچنین گفت که از تجربه دیپلماسی آب در سایر حوزه‌های روابط با افغانستان به ویژه در زمینه‌های تجارت، ترانزیت، مشارکت در پروژه عظیم چابهار، کریدورهای منطقه‌ای و حضور مؤثر کنسرسیوم شرکت‌های ایرانی برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت و معدن افغانستان نیز به مثابه یک الگوی موفق استفاده می‌شود که تاکنون نتایج ملموس و سودمندی برای هردو کشور همسایه و سایر کشورهای ذینفع در منطقه داشته است.

نماینده ویژه رییس جمهور در امور افغانستان، حدود یک ماه پیش نیز در گفتگو با ایراف تاکید کرده: آنچه دارالحکومه انجام می‌دهد، برآمده از تصمیمی است که در دارالخلافه در قندهار گرفته می‌شود. رهبری طالبان اعلام کرد در چارچوب معاهده ۱۳۵۱ باید حقابه مردم ایران را بدهند و حکم حکومتی داد.

وی در مورد انتقاداتی که به او می‌شود نیز توضیح داد: ما بنا نداریم حرف‌های پوپولیستی بزنیم، برای سربازی مثل بنده مهم این است که منافع ملت چیست. شماتت‌هایی که در اجتماع صورت می‌گیرد را می‌پذیریم؛ اما سعی می‌کنیم در چارچوب منافع ملی حرکت کنیم.

گفتنی است که براساس توافق دولت‌های وقت ایران و افغانستان در سال ۱۳۵۱ خورشیدی، طرف افغانستانی باید سالانه ۸۲۰ میلیون مترمکعب آب از رودخانه هیرمند به سمت سیستان ایران رها کند. رهبران طالبان نیز به طور مکرر تاکید کرده‌اند به مفاد این توافق متعهد اند و آن را اجرا خواهند کرد.

پیشنهاد می شود: برنامه‌های استراتژیک برای مدیریت منابع آبی افغانستان؛ آیا مشکل کم‌آبی رفع می‌شود؟

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=21464

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها