دوشنبه 1 اسد/مرداد 1403 برابر با Monday, 22 July , 2024
چین خواهان آزادسازی دارایی‌های افغانستان شد

نماینده ویژه چین در امور افغانستان بار دیگر از آمریکا خواست دارایی‌های افغانستان را آزاد و تحریم‌های یکجانبه خود را لغو کند.

به گزارش ایراف، یو شیایونگ؛ نماینده ویژه چین در امور افغانستان خواهان آزادی دارایی‌های مسدود شده افغانستان شده و از آمریکا خواسته که دارایی‌های افغانستان را آزاد و تحریم‌های یکجانبه خود را لغو کند.

وی تاکید کرد که برنامه کمک واشنگتن به افغانستان صرفا سطحی است و از آمریکا خواست که چالش‌های واقعی پیش روی افغانستان را نادیده نگیرد.

این سخنان یو شیایونگ پس از یک نشست بین المللی دو روزه درباره وضعیت افغانستان منتشر شد که روز دوشنبه در دوحه پایتخت قطر به پایان رسید.

در این نشست کشورهای عضو سازمان ملل و نمایندگان بین المللی امور افغانستان گردهم آمدند تا درباره مسائل پیش روی افغانستان مذاکره کنند.

نمایندگان بیش از ۲۰ کشور و سازمان بین‌المللی از جمله چین، روسیه و آمریکا در این نشست با ریاست آنتونیو گوترش؛ دبیرکل سازمان ملل حضور داشتند.

در این نشست حکومت سرپرست افغانستان شرکت نکرد، به گفته دبیرکل سازمان ملل، کابل برای شرکت در نشست دوحه درباره افغانستان، شروط «غیرقابل قبولی» تعیین کرده بود.

یو شیایونگ که در این نشست حضور داشت، روز سه‌شنبه گفت: «مایه تاسف است که گفتگو با مقامات حکومت سرپرست طالبان تا به این‌جای سال محقق نشده است؛ اما این نشست جنبه‌های مثبتی نیز داشت، زیرا این کنفرانس نمایندگان کشورها را گرد هم آورد تا درباره نحوه رسیدگی به مسائل افغانستان گفتگو کنند.»

او افزود: «نگرانی‌های جهانی مانند مقابله با تروریزم و جلوگیری از تبدیل شدن افغانستان به بستری برای تروریزم نیز در دستور کار قرار داشتند. پکن همواره از بین بردن تهدید تروریزم در کشور همسایه خود یعنی افغانستان را اولویت قرار داده است، زیرا این مسئله برای امنیت مرزی چین بسیار مهم است.»

در همین حال، گوترش روز دوشنبه گفت که نمایندگان بین المللی پس از نشست دو روزه دوحه درباره برخی موضوعات مهم افغانستان به توافق رسیده اند، اما همچنان موانعی وجود دارند.

پیشهاد می شود: تأمین بودجه مدیریت مرز تاجیکستان با افغانستان از سوی ژاپن

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=6796

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها