دوشنبه 1 اسد/مرداد 1403 برابر با Monday, 22 July , 2024

به گزارش ایراف، بسته شدن گذرگاه مرزی تورخم میان افغانستان و پاکستان به‌روی خودروهای باری، امروز سه‌شنبه، ۲۶ جدی، وارد چهارمین روز خود شد. طی این مدت زیان‌های هنگفت مالی به تاجران و رانندگان وارد شده است.

رانندگان خواهان بازگشایی سریع این گذرگاه شده و می‌گویند که این مسیر هرچه زودتر باید باز شود.

روز گذشته رسانه‌ پاکستانی «خراسان داییری» گزارش داد که مقام‌‌های امنیتی افغانستان و پاکستان نشستی را در این مورد برگزار کرده‌اند.

بر اساس گزارش این رسانه، مقام‌های دوطرف توافق کرده‌اند که اختلاف‌ها در مورد تردد از طریق گذرگاه تورخم را با مقام‌های ارشد خود در کابل و اسلام‌آباد مطرح کنند.

در گزارش این رسانه آمده که مقام‌های پاکستان گفته‌اند که آنان به رانندگان افغانستان برای تهیه مدارک قانونی تردد به پاکستان مهلت داده بودند، اما آنان این مهلت را جدی نگرفته‌اند.

این رسانه افزوده است که مقام‌های افغانستان در این نشست شکایت کرده‌اند که پاکستان بدون اطلاع قبلی گذرگاه تورخم را مسدود کرده است و در صورت ادامه‌ این رویه، این گذرگاه را «برای همیشه» می‌بندند.

گذرگاه مرزی تورخم از اوایل صبح روز شنبه هفته‌ جاری به‌روی ترانزیت خودروهای باری مسدود شد.

نورمحمد حنیف؛ رییس اطلاعات و فرهنگ ننگرهار گفته که این گذرگاه از سوی پاکستان مسدود شده و مقام‌های مرزی آن کشور از رانندگان افغانستان پاسپورت و ویزا درخواست می‌کنند.

وی افزود در پی این تصمیم، افغانستان نیز از رانندگان پاکستانی پاسپورت و ویزا درخواست می‌کنند و بدون آن به آنان اجازه‌ ورود به افغانستان را نمی‌دهند.

گفته می‌شود که صدها خودروی باری در دو سوی مرز گیر کرده‌اند.

گزارش‌هایی نیز وجود دارد که مرزبانان پاکستانی به بیماران بدون پاسپورت و ویزا نیز اجازه‌ ورود به آن کشور را نمی‌دهند.

پاکستان در پی افزایش حملات مسلحانه و تروریستی در آن کشور اقدامات سختگیرانه‌ای را روی دست گرفته است. حکومت سرپرست افغانستان اما می‌گوید که نقشی در ناامنی‌های پاکستان ندارند و انسداد مرزها به زیان دو کشور است.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=1707

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها