چهارشنبه 3 اسد/مرداد 1403 برابر با Wednesday, 24 July , 2024
اوچا وضعیت استان‌های سیل زده افغانستان را بحرانی خواند

به گزارش ایراف، طبق آمار دفتر هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد(اوچا) آخرین گزارش‌ها حکایت از آن دارد که 347 نفر کشته و بیش از 1651 زخمی شدند.

این آمارها مربوط به سه ولایت بدخشان، بغلان و تخار است که در اثر بارندگی شدید در روزهای 10 و 11 ماه م شاهد جاری شدن سیل بودند. به گفته این نهاد بیش از 8هزارو 696 خانواده تحت تاثیر این بارندگی‌ها قرار گرفته‌اند و سیل به زیرساخت‌های این ولایت‌ها آسیب جدی زده است.

این گزارش همچنین می‌گوید که وضعیت در ولایت‌های متاثر از سیل در شمال؛ غرب و شمال شرق افغانستان همچنان بحرانی است و نیاز به بسیج فوری منابع برای رسیدگی به نیازهای فزآینده بشردوستانه و پزشکی دارد.

در این گزارش آمده است که سیل در مناطق شمالی یک هزارو 870 خانه را ویران کرده است که منجر به مرگ 84 نفر و زخمی شدن 5 نفر شده است. همچنین نزدیک به 40 نفر مفقود هستند.

در منطقه غرب افغانستان نیز سیل 6 هزار خانه را تحت تاثیر قرار داده و منجر به کشته شدن 5 نفر و زخمی شدن بیش از 100 نفر شده است.

در بخش دیگری از این گزارش آمده است که در جریان رسیدگی به سیلاب‌های ویرانگر در ولایت غور در غرب افغانستان 25 محموله سازمان بهداشت جهانی به این منطقه تحویل داده شده است.

این گزارش می‌افزاید که بین 10 تا 23 ماه می، سازمان جهانی بهداشت افغانستان بیش از 200 تُن دارو و تجهیزات به مراکز سیار پزشکی و کلینیک‌ها داده شده است. بیش از 25 تُن دارو و ملزومات پزشکی ضروری و نجات دهنده به بیمارستان ولایت غور و تیم‌های سیار پزشکی تحویل داده شده است تا از مردم در یکی از شدیدترین ولایات آسیب پذیر مراقبت کنند.

چند روز پیش نیز برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد اعلام کرد که با بدتر شدن وضعیت آب و هوا به دلیل بدتر شدن بحران آب و هوا اوضاع بدتر خواهد شد. بحران آب و هوایی به سیل‌های مرگبار دامن می‌زند و گرسنگی را در افغانستان تشدید می‌کند.

گفتنی است دسترسی دشوار به این مناطق یک چالش بزرگ است، چرا که بسیاری از راه‌های دسترسی به روستاها قطع شده است.

درباره ی تلفات سیل در افغانستان به 300 نفر رسید بخوانید.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=21590

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها