چهارشنبه 3 اسد/مرداد 1403 برابر با Wednesday, 24 July , 2024
اولین قطار ترانزیتی افغانستان امروز به وان ترکیه رسید

به گزارش ایراف، بیش از یک ماه پیش اولین قطار ترانزیتی افغانستان به مقصد ترکیه وارد ایران شد، اما این قطار توسط شرکت راه‌آهن ایران متوقف گردید. البته این خبر بلافاصله از سوی راه آهن جمهوری اسلامی ایران تکذیب شد؛ اما ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد، برخلاف ادعای راه آهن ایران مبنی بر عدم ورود قطار تجاری افغانستان به مقصد ترکیه، این قطار در ایستگاه شمتیغ ایران متوقف شده است.

چندی بعد، پس از رد ادعای مدیران راه آهن مبنی بر ویدیو بدون هماهنگی قطار ترانزیتی از افغانستان، راه آهن شرق اقدام به خروج قطار از مرز و حمل یکسره قطار بدون اخذ مجوز از گمرک و حتی بدون پلمپ و چادرکشی کرد. پس از آن راه آهن ایران اعلام کرد محموله‌های تجاری افغانستان با هدف رسیدن به ترکیه، از تهران عبور کرده است.

برخی رسانه‌ها گزارش دادند که با وجود عدم اخذ مجوز لازم از سوی کنسرسیوم توسعه ریلی افغانستان، این محموله‌ها به سمت مرز ایران با ترکیه حرکت کرده است. سپس شرکت راه آهن تصاویری را منتشر کرد که نشان دهنده بارگیری غیراستاندارد این محموله ترانزیتی توسط کنسرسیوم ریلی بود؛ در حالی که کنسرسیوم ریلی در جریان حرکت این قطار نبوده است.

حرکت اولین قطار تجاری افغانستان به مقصد ترکیه از مسیر روزنک ایران بود. این قطار با استفاده از مسیر ریلی هرات – خواف در حال صادرات محصولات تولیدی افغانستان به بازارهای ترکیه و اروپا بود؛ اما به دلایلی نامعلوم متوقف و اعلام شد که ایران برای ادامه حرکت به این قطار لوکوموتیو نداده است.

حال بعد از ۴۰ روز اولین قطار ترانزیتی افغانستان به ترکیه با وجود کارشکنی مدیران راه آهن، امروز به وان ترکیه رسید.

درباره ی همه چیز در مورد خط ترانزیتی افغانستان-ترکیه؛ چرا قطار هنوز متوقف است؟ بخوانید.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=21858

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها