چهارشنبه 3 اسد/مرداد 1403 برابر با Wednesday, 24 July , 2024
فرودگاه هرات به شبکه راه آهن متصل می‌شود- ایراف

به گزارش ایراف، بخت‌الرحمن شرافت، رئیس اداره راه‌آهن افغانستان در شبکه ایکس نوشت: با تجهیزاتی که به محل پروژه جدید راه آهن رسیده‌، به زودی عملیات راه‌اندازی خط آهن جدید به سمت نزدیکی (فرودگاه هرات) آغاز خواهد شد.

او تاکید کرده که این اداره متعهد به اتصال نقطه‌های گمشده منطقه است.

افغانستان پروژه‌ افغان-ترانس که از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین پروژه‌های دولت سرپرست افغانستان که سعی دارد این کشور را به کریدورهای منطقه متصل کند. یکی از پروژه‌ها خط‌آهن خواف-هرات است. این راه‌آهن قرار است خواف در ایران را به شهر هرات در غرب افغانستان متصل کند. این راه‌آهن در چهار بخش ساخته می‌شود که دو بخش آن در خاک ایران و دو بخش در خاک افغانستان قرار دارد.

 

جمهوری اسلامی ایران ساخت سه قطعه اول این پروژه را از محل کمک‌های خود به افغانستان به عهده گرفته است. از این مسیر ریلی به عنوان احیاگر جاده ابریشم ریلی یاد شده است.

امر‌وز محموله جدید برای ساخت این راه‌آهن به افغانستان رسیده و رئیس اداره راه‌آهن افغانستان از این موضوع خبر داده است.

این مسیر ریلی قطعه‌ای از مسیر راهگذر بین‌المللی شرق به غرب است و چین را از طریق ازبکستان، ‌افغانستان و ایران به سمت ترکیه و اروپا متصل می‌کند. همچنین در کاهش هزینه‌های صادرات و باربری کالاهای چینی به اروپا نقش مهمی دارد. این مسیر ظرفیت حمل و نقل یک میلیون مسافر و حدود ۶ میلیون تن کالا را در سال دارد.

پیش از این اولین قطار ترانزیتی افغانستان به ترکیه وارد ایران شد. اما این قطار در ایران متوقف شد و برخی عامل این رویداد را سازمان راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران مطرح کردند.

همچنین مصطفی رضایی، مدیرعامل کنسرسیوم توسعه ریلی افغانستان در گفتگوی اختصاصی به ایراف گفت: دومین قطار ترانزیتی افغانستان بعد از تخصیص لکوموتیو کنسرسیوم برای خروج از کشور امکان حرکت دارد که در ادامه مشروط به همکاری شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ممکن است انجام شود.

پیشنهاد می شود: امکان تأمین ریل برای خطوط ریلی افغانستان توسط ذوب آهن اصفهان

Screenshot
لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=17563

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها