دوشنبه 1 اسد/مرداد 1403 برابر با Monday, 22 July , 2024
صادرات غیرنفتی

رایزن تجاری ایران در افغانستان اعلام کرد در سال ۱۴۰۲ یک میلیارد و ۸۷۱ میلیون دلار صادرات غیرنفتی به افغانستان انجام شده است.

به گزارش ایراف، حسین روستایی، رایزن تجاری ایران در افغانستان افزود: سال گذشته صادرات غیرنفتی ایران به افغانستان ۱۳.۶ درصد افزایش یافت.

به گفته وی افزایش رفت‌وآمد هیات‌های تجاری، تسهیل در مرز‌ها و افزایش ساعات کاری در گمرک‌ها، برگزاری اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور در تهران، برگزاری همایش‌های تجاری در کابل، هرات، تهران و مشهد از عوامل افزایش صادرات کالاهای غیرنفتی به ایران است.

همچنین او برگزاری نمایشگاه اختصاصی توانمندی‌های صادراتی ایران در هرات، تبادل بیش از پنجاه هیات نمایشگاهی و کیفیت خوب کالا‌های صادراتی ایران را از دیگر عوامل این افزایش یاد کرد.

رایزن تجاری ایران در افغانستان گفته است که پس از چهار سال این کشور شاهد افزایش صادرات غیرنفتی به افغانستان است.

به گفتۀ وی، گاز طبیعی، هیدروکربن‌های سبک و سنگین، آهن، فولاد، مواد غذایی، سبزیجات و سیمان مهم‌ترین اقلام صادراتی ایران به افغانستان بوده است.

این در حالی است که پیش از این، اتاق مشترک تجارت افغانستان – پاکستان گفته که به دلیل برخی اقدامات سختگیرانه حکومت پاکستان تاجران افغان ۷۰ درصد تجارت ترانزیتی شان را اکنون از طریق بندرهای چابهار و بندر عباس ایران انجام می‌دهند.

در همین حال، خبرگزاری صدا و سیما گزارش داده است که مسئولان ارشد تجاری ایران و افغانستان، برای سطح مبادلات تجاری دو کشور در کوتاه مدت پنج میلیارد دلار هدف تعیین کرده‌اند.

مقامات ایرانی پیش‌بینی کرده‌اند تا پایان سال جاری حجم مبادلات تجاری دو کشور به بیش از ۳ میلیارد دلار افزایش یابد.

بر اساس گزارش بانک جهانی، واردات افغانستان از سال گذشته میلادی در بخش‌های مختلف رو به افزایش بوده است، طوری که تنها در ماه ژانویه امسال به ۸۳۰ میلیون دلار رسید.

گزارش ماه ژانویه این بانک حاکی است که ایران منبع اصلی واردات برای افغانستان بوده و ۳۲ درصد کالاهای وارداتی افغانستان از ایران صورت گرفته است.

پیش از این بانک جهانی با نشر گزارشی گفته بود که افغانستان در سال ۲۰۲۳ میلادی، ۱.۹ میلیارد دلار صادرات و ۷.۸ میلیارد دلار واردات داشت.

در این رابطه مطالعه افزایش چشمگیر صادرات غیر نفتی ایران به افغانستان پیشنهاد می شود.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=14540

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها