دوشنبه 1 اسد/مرداد 1403 برابر با Monday, 22 July , 2024
سرمایه‌گذاری

به گزارش ایراف، بر اساس گزارش مقامات حکومت سرپرست افغانستان، در دو سال گذشته، شرکت‌های چینی در بخش‌های مختلف در افغانستان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و دادوستد تجاری میان دو کشور نیز افزایش یافته است.

مسئولين وزارت معادن و فلزات حکومت سرپرست افغانستان گفته‌اند سه قرارداد بزرگ به ارزش حدود یک میلیارد دلار، در بخش‌های استخراج نفت، طلا و مس در افغانستان، با شرکت‌های چینی امضا شده است.

همایون افغان، سخنگوی این وزارتخانه گفته است: سه قرارداد بزرگ که شامل استخراج نفت در ولایت‌های جوزجان، فاریاب و سرپل، استخراج معدن طلا در ولایت تخار و قرارداد استخراج مس عینک دوم در ولایت لوگر که ارزش مجموعی این پروژه‌ها حدود یک میلیارد دلار، با چینی‌ها امضا شده است.

با این حال، استخراج معادن در افغانستان به شامل استخراج نفت، طلا و مس از سوی شرکت‌های چینی، زمینه‌ کار را برای هزاران تن از شهروندان کشور فراهم ساخته است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی دولت سرپرست افغانستان در مورد اشتغال زایی در بخش استخراج معادن در کشور گفته است: هم اکنون در بخش استخراج معادن حدود یک صد هزار افغان، صاحب کار شده‌اند و تلاش می‌شود تا این رقم بیشتر شود.

همچنین آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی وزارت صنعت و تجارت گفته است که دادوستد تجاری میان افغانستان و چین نیز به بیش از یک میلیارد دلار رسیده است.

وی افزود: میزان تجارت میان افغانستان و چین در سال گذشته، به ارزش یک میلیارد و 74 میلیون دلار است که از این میان 34 میليون دلار صادرات و یک میلیارد دلار و چهل میليون دلار واردات بوده است.

در همین حال عبدالرحمن حبیب، سخنگوی وزارت اقتصاد، استخراج معادن را در بهبود اقتصاد افغانستان و فراهم‌سازی زمینه‌ کار برای شهروندان کشور مهم دانسته است.

حبیب اظهار کرده است: افغانستان از نظر داشتن معادن خیلی غنی است. استخراج معادن، ظرفیت ایجاد رفاه و منبع تولید ثروت را فراهم می‌سازد. این بخش همچنان در بازسازی کشور و ایجاد فرصت‌های کاری برای مردم خیلی مهم و حیاتی بوده و خواهد بود.

در این رابطه مطالعه شرکت چینی خواستار سرمایه گذاری در میادین نفت و گاز افغانستان شد پیشنهاد می شود.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=15173

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها