یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024
گزارش‌ها از افزایش کشت خشخاش در شهرستان‌های ولایت بلخ

به گزارش ایراف، بانک جهانی اعلام کرد در نتیجه منع کشت خشخاش و معرفی نشدن کشت جایگزین مناسب، کشاورزان افغانستان بیش از یک میلیارد دلار زیان دیده‌اند.

بانک جهانی در گزارش اخیر خود اعلام کرده کشاورزان افغانستان که با دستور رهبر طالبان اجازه کشت خشخاش را نیافته‌اند اکنون با مشکل فقدان کشت جایگزین روبه رو هستند. این دهقانان تاکنون بیش از یک میلیارد دلار از درآمد خود را از دست داده‌اند.

وزارت داخله طالبان اعلام کرده 13 هزار هکتار از زمین‌های زیر کشت خشخاش را در سراسر افغانستان پاکسازی کرده است و بخش زیادی از درآمد حکومت اکنون صرف بهبود معتادان مواد مخدر می‌شود.

طالبان از نحوه همکاری سازمان ملل متحد و نهادهای بین‌المللی در امر مبارزه با مواد مخدر در افغانستان رضایت ندارد و خواستار جدیت این نهادها در مبارزه با کشت و فراوری این مواد در افغانستان و کمک به کشاورزان افغان در یافتن کشت جایگزین مناسب است.

پیش از این اسکندر مؤمنی، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر گفته بود: از تلاشی که منجر به کاهش کشت موادمخدر در افغانستان بشود، استقبال می‌کنیم اما تولید موادمخدر صنعتی در این کشور افزایش قابل توجهی داشته است.

در حقیقت ایران همیشه نگران قاچاق مواد مخدر از افغانستان به ایران بوده است و با قدرت گرفتن طالبان سعی شده این روند کنترل شود.

در تمام سال‌های حضور آمریکا در افغانستان واشنگتن به هیچ وجه حاضر به نابودی سود کلان حاصل از تولید مواد مخدر در افغانستان نبود، زیرا این سود علاوه بر اینکه آمریکا را به هدف حضور در منطقه رسانده بود، هزینه ماندن آنها را در افغانستان تا حدودی تامین می‌کرد.

از همین رو مقام های روس بارها از عملکرد آمریکا و نیروهای غربی در افغانستان از جمله حمایت توام با سکوت از تولید و قاچاق موادمخدر در این کشور انتقاد کرده بودند. بارها کشورهای منطقه از خودداری آمریکا و سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از مبارزه با این پدیده ابراز حیرت کردند.

حال باید دید که با ممنوعیت کشت خشخاش آیا جایگزینی برای کشاورزان درنظر گرفته می‌شود تا از این شرایط خارج شوند.

در این رابطه مطالعه نگاهی به گزارش کاهش کشت مواد مخدر در افغانستان پیشنهاد می شود.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=16351

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها