یکشنبه 24 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 13 July , 2024
رهایی آب اضافی بند سلما- هشدار درباره خطر سیل در هرات با پرشدن سد سلما_ ایراف

به گزارش ایراف؛ گفته می‌شود که قرار است، مقدار آب اضافی بند سلما فردا یکشنبه به سمت دریای هریرود رها گردد.

یک منبع رسمی از شهرستان چشت شریف ولایت هرات به ندای بلوچ گفته است که به دلیل افزایش آب ذخیره شده در بند سلما، قرار است فردا یکشنبه 23 اردیبهشت ساعت ۷ صبح مقداری از آب این بند به دریای هریرود رها گردد.

این رسانه از شهروندان ولایت هرات خواسته است که می‌رساند که به دلیل رهایی آب بند سلما از رفت و آمد در کنار رودخانه هریرود خودداری کنند.

بند سَلْما سدی است بر روی هریرود در شهرستان چشت شریف، ولایت هرات افغانستان احداث شده است. کار آب‌گیری ذخیره اصلی بند سلما در این ولایت، روز یکشنبه ۴ اسد (مرداد) ۱۳۹۴ آغاز شد و در ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسید.

ذخیره اصلی بند سلما با ۲۰ کیلومتر طول و ۳ کیلومتر عرض، ظرفیت ۶۴۰ میلیون متر مکعب آب را دارد. بند سلما علاوه بر تأمین آب مورد نیاز برای بیشتر از ۷۵ هزار هکتار زمین کشاورزی، ظرفیت تولید سالانه ۴۲ مگاوات برق را نیز دارا است.

بند سلما بزرگ‌ترین پروژه کشور هندوستان برای بازسازی افغانستان است که با ارزش ۳۰۰ میلیون دلار احداث شده‌است. احداث بند سلما از پروژه‌های بزرگ دولت محمد داوود خان، نخستین رئیس‌جمهوری افغانستان بود که در سال ۱۹۷۶ به کمک هند آغاز شد. روند ساخت این بند که به دلیل درگیری‌ها در افغانستان متوقف شده بود، بار دیگر در سال ۲۰۰۵ آغاز شد.

درباره ی تمایل هند به سرمایه گذاری در پروژه های آبی افغانستان بخوانید.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=19220

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها