یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024
رشد چشمگیر مبادلات تجاری افغانستان با ایران

مقام‌ها در وزارت صنعت و تجارت حکومت سرپرست افغانستان می‌گویند که در سال ۱۴۰۲ افغانستان به ارزش ۲ میلیارد و ۲۵ میلیون دلار تبادلات تجارتی با جمهوری اسلامی ایران داشته‌است.

به گزارش ایراف، ایران در حالی به عنوان شریک اقتصادی افغانستان مطرح می‌شود که بندر چابهار ایران نزدیک‌ترین و ارزان‌ترین مسیر برای واردات و صادرات کالاهای تجار افغانستان است. همچنین بندر چابهار، افغانستان را از وابستگی نجات می‌دهد.

از زمانی که افغانستان در بحث ترانزیت با پاکستان به مشکل برخورده است‌، بهترین راه برای خروج از انزوای این کشور استفاده از بند چابهار بوده است. قبلاً این طرح ایجاد شده بود و ایران، افغانستان و هندوستان به این نتیجه رسیدند که تجارت‌شان را بیشتر کنند.

کارشناسان افغانستانی معتقد هستند که هرچه روابط استراتژیک اقتصادشان را با ایران بیشتر کنند، برای افغانستان بهتر خواهد بود.

کارشناسان اقتصادی و مسئولان تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان بارها، بندر «چابهار» ایران را یکی از بنادر مهم تجاری برای انتقال کالاهای صادراتی و وارداتی این کشور دانسته و تاکید کردند که این بندر ارزان‌ترین و امن‌ترین مسیر برای انتقال کالاهای بازرگانان افغان است.

در این رابطه مطالعه چابهار امن ترین و ارزان ترین بندر برای تجار افغانستان پیشنهاد می شود.

 

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=11728

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها