یکشنبه 24 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 13 July , 2024
رایزنی با مقامات طالبان برای حذف دلار از مبادلات تجاری ایران و افغانستان

به گزارش ایراف، معاون بانک مرکزی ایران گفته است برای اجرای این طرح، مذاکراتی میان مقامات ایران و طالبان نیز صورت گرفته است.

«محسن کریمی» گفت: این طرح با هدف حمایت از فعالان اقتصادی و صادرکنندگان بخش خصوصی کشور (ایران) اجرا می‌شود.

وی افزود: برنامه کنارگذاشتن دلار امریکا و استفاده از ریال ایرانی در مبادلات تجاری خارجی، همواره از سوی دولت ایران برای خنثی‌سازی تحریم‌های آمریکا بر این کشور، دنبال شده است.

مقامات طالبان تاکنون در این باره اظهار نظری نکرده‌اند.

در جریان سفر هیأتی از مقامات بانک مرکزی ایران به افغانستان، «محمد حنیف» وزیر اقتصاد طالبان با «محسن کریمی» معاون روابط بین المللی بانک مرکزی ایران و هیات همراه وی ملاقات کرد.

در این ملاقات دوطرف پیرامون گسترش روابط دو جانبه در حوزه اقتصاد، توسعه تجارت و بهبود همکاری‌های مالی و بانکی بین دولت سرپرست ‏افغانستان و جمهوری اسلامی ایران، ایجاد تسهیلات لازم برای تجاران و سرمایه گذاران و افزایش میزان محصولات صادراتی افغانستان بحث کردند.

دولت سرپرست افغانستان به هر گونه همکاری در توسعه روابط مالی و اقتصادی دوجانبه اطمینان داده است.

معاون بانك مركزی ايران بر توسعه بیشتر روابط مالی و اقتصادی دو کشور تاکید و نسبت به هر نوع همکاری با افغانستان در بخش بانکی ابراز اطمینان داده است.

ایران و افغانستان سعی دارند در موضوعات اقتصادی مختلف رابطه برقرار کنند. تا جایی که تعدادی از سرمایه‌گذاران ایرانی اعلام کردند که آماده سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن و شهرسازی در افغانستان هستند. از سوی دیگر ایران سعی دارد از طریق خط آهن با افغانستان مسیر ترانزیتی برای اتصال شرق به غرب را ایجاد کند. در این شرایط موضوعات بانکی دارای اهمیت زیادی خواهد بود.

در این رابطه مطالعه سرمایه گذاری ایرانیان در حوزه مسکن و شهرسازی در افغانستان پیشنهاد می شود.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=19931

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها