دوشنبه 1 اسد/مرداد 1403 برابر با Monday, 22 July , 2024
جای خالی امیرعبداللهیان در نشست شانگهای

به گزارش ایراف، درحالی که قرار بود در نشست شانگهای حسین امیرعبداللهیان برای نخستین بار به عنوان عضو اصلی این سازمان شرکت نماید.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران قرار بود عصر روز دوشنبه عازم آستانه شده تا در نشست شورای وزرای خارجه شانگهای شرکت کند اما حادثه سقوط بالگرد، او را به دوستان شهیدش ملحق کرد.

به گزارش وزارت امورخارجه قزاقستان، مراد نورتلئو معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه جمهوری قزاقستان از روسای هیات‌های شرکت‌کننده در شورای وزیران سازمان همکاری شانگهای استقبال کرد.
در این نشست مشترک که به ریاست طرف قزاقستان برگزار می‌شود، سران هیأت‌ها در مورد اوضاع بین المللی و منطقه ای، مسائل امنیتی و توسعه همکاری‌ها در چارچوب سازمان همکاری شانگهای در زمینه‌های سیاسی، تجاری، اقتصادی، فرهنگی و بشردوستانه تبادل نظر خواهند کرد.

وزرای خارجه کشورهای سازمان همکاری شانگهای قبل از این دیدار عکس مشترکی گرفتند. ایران در این نشست به جای وزیر فقید امور خارجه، معاون معاونت دیپلماسی ایران، مهدی صفری حضور دارد.

قزاقستان از ۵ ژوئن ۲۰۲۳ تاکنون ریاست سازمان همکاری شانگهای را بر عهده دارد. اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای برای ۳ تا ۴ ژوئیه ۱۳ و ۱۴ تیر) در آستانه برنامه‌ریزی شده است.

سرویس مطبوعاتی وزارت خارجه قزاقستان در بیانیه‌ای، اعلام کرد: مراد نورتلو معاون نخست‌وزیر و وزیر خارجه قزاقستان ریاست نشست عادی شورای وزیران خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای (SCO) را در ۲۱ ماه مه (۱ خرداد) در آستانه برعهده خواهد داشت.

از سازمان شانگهای چه می‌دانیم؟

شانگهای، سازمانی با عضویت نصف جمعیت جهان، توان امنیتی و اقتصادی قابل توجه و آینده‌ای قابل تأمل در نظم نوین جهانی، ۱۳ تیرماه ۱۴۰۲ عضو جدید خود را به جهان معرفی کرد و بدین ترتیب، انتظاری ۱۰ ساله برای پیوستن جمهوری اسلامی ایران به یکی از مهمترین سازمان‌های منطقه‌ای نتیجه داد و تهران به عضویت رسمی سازمان همکاری‌های شانگهای درآمد.

هسته ابتدایی سازمان همکاری‌های شانگهای در آوریل ۱۹۹۶ در حالی شکل گرفت که چین، روسیه، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان در تکاپو بودند تا تنش‌های مرزی و دخالت‌ها در امور داخلی را به حداقل ممکن برسانند و امضای معاهده‌ «تعمیق اعتماد نظامی» را هم می‌توان در همین راستا ارزیابی کرد؛ ائتلاف پنج کشور در ۱۵ ژوئن ۲۰۰۱ (۲۵ خرداد ۱۳۸۰) با نام شانگهای پنج شناخته می‌شد اما از این تاریخ کشورهای مذکور در بیانیه‌ای مشترک به‌صورت رسمی از تأسیس سازمان همکاری شانگهای (Shanghai Cooperation Organisation) با اهداف امنیتی، اقتصادی و دفاعی خبر دادند.

اگرچه مهمترین هدف از تأسیس این سازمان، ایجاد ساختاری بود که بتواند امنیت را در مرزهای روسیه و چین تأمین کند اما آرام‌ آرام نام شانگهای به‌ دلیل حضور ابرقدرت‌های اقتصادی چون چین و روسیه با اقتصاد و توسعه و تجارت آمیخته شد و امروز این نهاد در عرصه اقتصاد و نیز سایر حوزه‌ها حرفی برای گفتن دارد.

فرایند عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای از سال ۱۳۹۴ آغاز شد و سال ۱۴۰۰ همزمان با سفر ابراهیم رییسی، رئیس جمهور ایران به تاجیکستان پیگیری و سال ۱۴۰۱ در نشست بیست‌ودوم این سازمان، فرایند عضویت رسمی ایران کلید خورد و تیر ماه سال ۱۴۰۲ به تکامل رسید و تحقق یافت.

شهادت رییس جمهور و وزیر خارجه

ابراهیم رئیسی هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران که عصر یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد قیز قلعه‌سی به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی دچار سانحه هوایی شده بود، به همراه تمامی همراهان، همزمان با شب ولادت امام رئوف علی ابن موسی الرضا (ع) به مقام رفیع شهادت نایل شد.

آل هاشم، نماینده ولی‌فقیه و امام جمعه تبریز، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه، مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی، سردار سید مهدی موسوی فرمانده یگان حفاظت رئیس‌جمهور و تعدادی از محافظین و خدمه بالگرد از سرنشینان بالگرد حامل رئیس‌جمهور بودند.

درباره ی سید ابراهیم رئیسی؛ رئیس جمهوری اسلامی ایران به شهادت رسید بخوانید.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=20886

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها