توافق افغانستان و ترکمنستان بر استفاده از «راه لاجورد»

وزیر امور خارجه حکومت سرپرست افغانستان می‌گوید در دیدار با مقام‌های ترکمنستان درباره استفاده افغانستان از راه لاجورد در خاک ترکمنستان به توافق رسیده است.

به گزارش ایراف، امیرخان متقی؛ حکومت سرپرست افغانستان در سفرش به ترکمنستان از توافق افغانستان و ترکمنستان درباره استفاده از راه لاجورد خبر داد.

متقی در مورد مسائل اقتصادی دیگر از جمله پروژه تاپی نیز با مقام‌ها ترکمنستان گفتگو کرده است.

پروژه تاپی، راه‌آهن، برق و روابط بازرگانی از بخش‌هایی بودند که متقی در سفر به ترکمستان با مقام‌های آن کشور روی آن‌ها گفت‌وگو کرده است.

متقی گفت: «موضوعات مهمی که داشتیم، موضوع تاپی، واردات برق که چطور زیاد شود، موضوع خط‌آهن بود که صحبت‌های خوبی صورت گرفت.»

وزیر امور خارجه حکومت سرپرست افغانستان گفته است که در جریان سفرش به ترکمنستان روی استفاده‌ افغانستان از راه لاجورد در خاک ترکمنستان نیز به توافق رسیده است.

متقی افزود: «هر دو کشور می‌خواهند در منطقه نقش خوب داشته باشند. ما می‌خواهیم که از راه لاجورد که از ترکمنستان می‌گذرد، استفاده شود و ترکمنستان هم در این زمینه علاقه‌مندی دارد.»

در همین حال، خان‌جان الکوزی؛ عضو هیأت رهبری اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری نیز گفته است که تجارب فنی ترکمنستان در مواد نفتی و گاز بسیار مهم است که می‌توانند در شمال سرمایه‌گذاری کنند.

بر اساس اطلاعات وزارت صنعت و تجارت افغانستان، ارزش صادرات و واردات میان افغانستان و ترکمنستان در سال ۲۰۲۳ به ۴۸۱ میلیون دلار رسیده بود که حدود سه میلیون دلار آن را صادرات تشکیل می‌داد.

پیشنهاد می شود: مقام‌های افغانستان و ترکمنستان درباره روابط دوجانبه رایزنی کردند 

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=7750

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها