یکشنبه 24 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 13 July , 2024
تأمین ۸۰ درصد برق افغانستان از سوی ایران

به گزارش ایراف، حکمت الله میوندی، سخنگوی شرکت برق افغانستان «برشنا» درباره دستاوردهای این اداره گفت: تلاش‌ها برای برقرسانی منظم، مطمئن و نیز افزایش تولید برق در کشور جریان دارد.

سخنگوی شرکت برشنا تصریح کرد: ۸۰ درصد برق مورد استفاده از کشورهای ازبکستان، ایران، تاجیکستان و ترکمنستان تأمین می‌شود البته تلاش برای تولید برق از منابع داخلی نیز ادامه دارد.

مسئولین شرکت برق افغانستان(برشنا) صبح امروز در مرکز اطلاعات و رسانه‌های حکومت نشست خبری برگزار کرده تا از فعالیت‌ها و دستاوردهایشان گزارش دهند.

شرکت برق افغانستان خبر داده در یک سال گذشته بهای برق وارداتی از کشورهای همسایه و شرکت های تولید برق داخلی تماما پرداخت شده است. 86.9 میلیون دلار به کشور ازبکستان، 66.1 میلیون دلار به کشور تاجیکستان، 36.8 میلیون دلار به کشورترکمنستان، 37.7 میلیون دلار به کشور ایران و همچنین 432.9 میلیون افغانی و 17.2 میلیون دلار به شرکت های تولیدبرق داخلی پرداخت شده است.

همچنین در سال گذشته 104 قرارداد برق به ارزش بیش از 3 میلیارد افغانی، 26 پروژه کالایی به ارزش یک میلیارد و 171 میلیون افغانی و 9 پروژه ساختمانی به ارزش 65.8 میلیون افغانی اجرا شده است.

این شرکت در سال گذشته 4 هزار و 800 متر را ثبت و 41 هزار و 561 متر انالوگ را به دیجیتال تبدیل کرده است که این اقدام در جلوگیری از ضایعات و افزایش درآمد نقش داشته است.

طرح تاسیس تولید برق 22.75 مگاوات برق آفتابی در نغلو و انتقال این برق 220 کیلوولت از ایستگاه نورالجهاد هرات تا پل هاشمی در این ولایت اجرا شده است.

شهرهای مختلف افغانستان با مشکلات جدی برق روبرو است. بیشتر حجم برق این کشور وارد می‌شود و هنوز مشخص نیست دستاوردهای اعلام شده بتواند برق این کشور را تامین کند.

در این رابطه مطالعه پرداخت 627 میلیون دلار بدهی برق افغانستان به چهار کشور همسایه پیشنهاد می شود.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=17975

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها