«برنامه استراتژیک» طالبان برای مدیریت آب، امید تهران به تأمین حقابه- ایراف

عبداللطیف نظری، معاون فنی وزارت اقتصاد دولت سرپرست افغانستان اعلام کرده که طالبان برای مدیریت منابع آبی این کشور برنامه استراتژیک دارند. همزمان تهران امیدوار است که با توجه به بارندگی‌های امسال، حقابه این کشور از رودخانه هیرمند تأمین شود.

به گزارش ایراف، معاون فنی وزارت اقتصاد طالبان در شبکه اجتماعی ایکس نوشت: در اثر بارندگی‌های بهاری، سدهای آبی کشور از جمله سد دهله و قرغه قندهار به حداکثر خود رسیده است.

این مقام ارشد وزارت اقتصاد حکومت سرپرست افغانستان نوشت: افغانستان برنامه‌های استراتژیک برای مدیریت بهتر آب در سطح کشور دارد.

در ماه‌های اخیر افغانستان شاهد بارندگی گسترده‌ای بوده که حتی خسارت مالی و جانی هم به مردم این کشور وارد کرده است.

با این حال بسیاری از ولایت افغانستان هنوز مشکل آب دارند. حتی کابل نیز در فصل‌هایی به طور مکرر شاهد کمبود آب است.

از سوی دیگر طالبان از زمانی که بحث حقابه ایران از هیرمند مطرح شده، بارها اعلام کرده اند که به دلیل خشکسالی و کمبود آب در افغانستان توانایی تأمین حقابه ایران را ندارند.

با این حال و با توجه به شرایطی که امسال به دلیل بارندگی‌ها در افغانستان رخ داده است، بدون شک انتظار می‌رود طالبان معاهده دوجانبه سال ۱۳۵۱ در خصوص حقابه ایران از رود هیرمند را رعایت کنند.

البته در هفته‌های اخیر شاهد جاری شدن حقابه ایران در استان سیستان و بلوچستان هستیم، با این حال انتظار می‌رود که این روند ادامه داشته باشد.

پیشنهاد می شود: کاظمی قمی: در موضوع حقابه در چهارچوب منافع ملی حرکت می‌کنیم

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=17455

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها