نفت روسیه از طریق افغانستان به جنوب آسیا منتقل می‌شود

به گزارش ایراف، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان گفته است که برای انجام این کار، قرار است که یک مرکز لجستیکی در غرب افغانستان ایجاد شود و تا دو ماه دیگر در همکاری با ترکمنستان و قزاقستان توافق‌نامه آن آماده و امضا خواهد شد.

افغانستان با استفاده از تجارت نفت روسیه، در تلاش طراحی مرکز تجارت انرژی در منطقه‌ است. وزیر صنعت و تجارت طالبان گفته است که با ترکمنستان و قزاقستان پس از شش ماه گفت‌وگو درباره صادرات منطقه به ویژه نفت روسیه به جنوب آسیا به توافق رسیده است.

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان گفت: بر اساس گفت‌وگوهای ما، قرار است یک مرکز لجستیکی در ولایت هرات ایجاد شود که می‌تواند شمال را به جنوب آسیا متصل کند.

نورالدین عزیزی گفته است: سه کشور تمام تلاش خود را برای اثبات ادعای افغانستان به عنوان نقطه اتصال به کار گرفته اند.

وزارت بازرگانی قزاقستان هم در بیانیه‌ای گفته است که می‌خواهد جاده‌ها و راه‌آهن را از طریق افغانستان برای اتصال به جنوب آسیا و خلیج فارس توسعه دهد.

این در حالی است که حکومت سرپرست افغانستان تا امروز از سوی کشورها به رسمیت شناخته نشده‌ و اقتصاد افغانستان با توجه به خشکسالی‌های مداوم و کاهش کمک‌ها با مشکل روبه‌رو است.

با این حال در هفته‌های اخیر کابل به مرکز رفت ‌و آمدهای دیپلماتیک و هیات های اقتصادی کشورهای همسایه تبدیل شده و به نظر می‌رسد هر کشوری سعی دارد به شکلی پای خود را از طریق افغانستان به کریدورهای منطقه‌ای باز کند.

درباره ی اهمیت ژئواکونومیکی رابطه افغانستان و آسیای مرکزی بخوانید.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=17282

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها