یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024
امضای ۱۳ قرارداد تجاری بین افغانستان و ترکمنستان- ایراف

به گزارش ایراف، مقامات افغانستان و ترکمنستان با امضای ۱۳ قرارداد به ارزش بالغ بر ۲۰۰ میلیون دلار هدف از این قراردادها تجاری را گسترش روابط اقتصادی میان دو کشور عنوان می کنند.

وزیر صنعت و تجارت طالبان در این مراسم گفت که این قراردادهای تجاری نتیجه سفر قبلی‌اش به ترکمنستان و مذاکره با مقامات آن کشور بوده و از عقد قراردادهای تجاری بیشتری سخن گفته‌اند.

در همین حال نوکر قلی اتاقلی اف، رئیس اتحادیه صعنت‌کاران ترکمنستان نسبت به عقد این قراردادها ابراز خوشبینی کرده و گفته است: در آینده نزدیک قرارداد‌هایی را جهت انتقال محصولات شرکت‌های تولیدی شهرک صنعتی ولایت هرات را به این کشور خواهد بست.

از سوی دیگر نوراحمد اسلام جار، والی هرات بر تولید معیاری محصولات شرکت‌های تولیدی در این ولایت تاکید داشته و گفت که نیاز است تا محصولات تولیدی صنعت‌کاران هرات بهترین نمونه محصول صادراتی افغانستان به کشور ترکمنستان باشد.

با این حال رییس اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری هرات امضای قرارداد را گام مثبت خوانده و اظهار داشت که این تفاهم به روابط اقتصادی ما تاثیر دو جانبه دارد.

گفتنی است که سنگ مرمر و رنگ تولیدی از جمله مواردی است که با امضای قرارداد به کشور ترکمنستان صادر خواهد شد.

دولت سرپرست افغانستان در حالی که مورد تحریم قرار گرفته و مشروعیت آنها هنوز مورد قبول بسیاری از کشورها نیست، اما در هفته‌های اخیر شاهد دیدارهای اقتصادی فراوانی با هیئت های مختلف بوده است.

در این دیدارها توافقاتی نیز برای سرمایه‌گذاری در افغانستان صورت گرفته است و حال باید دید این روند به کدام سمت خواهد رفت.

پیشنهاد می شود:توسعه حمل‌ونقل محور رایزنی مقامات افغانستان و ترکمنستان

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=17928

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها