یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Sunday, 21 July , 2024

به گزارش ایراف؛ یک شبکه تحقیقی موسوم به پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان‌یافته و فساد، فهرستی از دارایی‌های صدها مقام کنونی و پیشین و نهادهای حکومتی کشورهای مختلف از جمله مقامات سابق افغان در دبی را منتشر کرده است.

دارایی خانواده برادر مارشال فهیم؛ ۸.۸ میلیون دلار

براساس این گزارش، حصین فهیم و خانواده‌اش، یک ویلا در ناحیه یک شهر دبی به ارزش ۸ میلیون ۵۱۳ هزار دلار دارند. حصین فهیم، سهامدار کابل بانک و برادر مارشال فهیم، معاون رئیس‌ جمهور پیشین افغانستان است.

براساس این گزارش او یک دفتر هم در دبی به ارزش ۲۹۲ هزار دلار دارد. این گزارش همچنین از زنی به نام ثریا فهیم نام می‌برد که در ویلا شریک است.

دارایی های ادیب، فرزند مارشال فهیم؛ ۳.۵ میلیون دلار

نام یک عضو دیگر خانواده مارشال فهیم که در گزارش اسرار دبی آمده، ادیب فهیم، پسر معاون رئیس‌ جمهور سابق افغانستان است. این گزارش افشا می‌کند که یک ویلا به ارزش یک میلیون و ۴۰۰ هزار دلار و سه آپارتمان، مجموعاً به ارزش دو میلیون و ۱۴۳ هزار دلار، به نام ادیب فهیم است.

فهیم، معاون اول ریاست امنیت ملی افغانستان بود که در  سال ۱۳۹۸ استعفا کرد.

اموال احمدولی مسعود: ۱.۸ میلیون دلار

نام احمدولی مسعود، برادر و رئیس بنیاد احمد شاه مسعود، به همراه یک آپارتمان به ارزش یک میلیون ۸۵۳ هزار دلار، در فهرست اسرار دبی آمده است.

مسعود پس از سقوط طالبان در سال ۲۰۰۲، سفیر افغانستان در لندن شد و تا سال ۲۰۰۶ در این مقام بود.

دارایی امیرزی سنگین: ۷۸۰ هزار دلار

براساس این گزارش دو آپارتمان به ارزش مجموعی ۷۸۰ هزار دلار (هر کدام ۳۹۰ هزار دلار)، به‌نام امیرزی سنگین، وزیر مخابرات حکومت حامد کرزی ثبت است. سنگین به تهیه‌کنندگان این گزارش گفته است که این آپارتمان‌ها را در سال‌های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ از پول پس‌انداز خود خریده است. این وزیر سابق همچنین گفته است که پیش از ورود به کابینه افغانستان، مشاغل پردرآمدی داشته است.

دارایی اسدالله خالد؛ ۵.۵ میلیون دلار

در گزارش پروژه گزارش‌دهی فساد و جرایم سازمان‌یافته، از یک آپارتمان به ارزش پنج میلیون و ۴۹۲ هزار دلار در ناحیه یک دبی نام برده شده که در گذشته متعلق به اسدالله خالد، رئیس اسبق امنیت ملی و وزیر دفاع پیشین افغانستان بوده است. خالد به تماس تهیه‌کنندگان گزارش اسرار دبی درباره این ویلا پاسخ نداده است.

عتیق‌الله بریالی ۷۳۱ هزار دلار

نام عتیق‌الله بریالی، معاون سابق وزیر دفاع افغانستان هم در این گزارش آمده است. بریالی که مقیم انگلستان است، بر اساس یافته‌های پروژه گزارش‌دهی فساد و جرایم سازمان‌یافته، یک آپارتمان به ارزش ۷۳۱ هزار دلار به‌نام خود در دبی دارد.

میررحمان و اجمل رحمانی: بیش از ۵ میلیون دلار

نام رئیس پیشین پارلمان افغانستان و پسرش، در این گزارش پر‌رنگ‌تر از بقیه افغان‌هایی است که پروژه گزارش‌دهی فساد و جرایم سازمان‌یافته به فهرست املاک و دارایی‌های آن‌ها در دبی دست یافته است.

بر اساس این گزارش رحمانی و پسرش، ۱۵.۲ میلیون دلار را در دبی املاک خریده‌اند و سالانه میلیون‌ها دلار از این املاک درآمد دارند.

در ادامه این گزارش آمده که شش شرکت متعلق به اجمل رحمانی در آلمان، به ارزش ۲۱۲ میلیون دلار است.

راشد پوپل، پسرعموی کرزی؛ ۳.۸ میلیون دلار

در این گزارش یک آپارتمان گران‌ قیمت به ارزش بیش از ۳ میلیون و ۸۲۴ هزار دلار در دبی، به نام راشد پوپل، پسر عموی حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین افغاستان ثبت است.

به نوشته این گزارش، راشد پوپل و برادرش راتب، یک شرکت مدیریت امنیتی در افغانستان داشتند. راتب پوپل ۱۰ سال پیش به جرم قاچاق هروئین در آمریکا زندانی شده است. این دو همچنین به پرداخت رشوه به گروه‌های شبه‌نظامی و نیروهای امنیتی افغان، برای تامین امنیت کاروان‌های تدارکاتی ارتش آمریکا در افغانستان متهم شده‌اند.

اسماعیل امیری: ۱.۶ میلیون دلار

تنها فرد غیروابسته به دستگاه حکومتی افغانستان در میان افغان‌های فهرست‌شده در گزارش پروژه گزارش‌دهی فساد و جرایم سازمان‌یافته، در عین حال تنها «مجرم» در میان آن‌هاست. اسماعیل امیری از ولایت هرات که ساکن ایالت کالیفرنیاست، یک ویلا به ارزش یک میلیون ۶۳۲ هزار دلار در دبی به نام خود دارد.

او به جرم دست‌داشتن در کلاهبرداری ۱۰۰ میلیون دلاری از دولت افغانستان، به ۱۵ ماه زندان در آمریکا محکوم شده بود و این محکومیت را پشت سر گذاشت.

پروژه گزارش‌دهی جرایم سازمان‌یافته و فساد در گزارش خود دبی را مقصد کلیدی برای ذخیره سرمایه سیاستمداران، افراد تحریم‌شده و مجرم خوانده است.

بر اساس این گزارش، دبی برای افرادی که به دنبال پولشویی از طریق خرید املاک هستند، فرصت‌های مناسبی فراهم می‌کند.

پیشنهاد می شود: سقوط ۱۲ پله‌ای افغانستان در رتبه‌بندی شاخص جهانی فساد

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=20094

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها