چهارشنبه 3 اسد/مرداد 1403 برابر با Wednesday, 24 July , 2024
افتتاح راه‌آهن چابهار به زاهدان تا پایان سال- ایراف

به گزارش ایراف، سردار عابد، رئیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در نشست خبری امروز ۲۳ اردیبهشت با بیان اینکه قرار سازندگی خاتم الانبیا براساس اصل ۱۴۷ قانون اساسی تأسیس شد، گفت: روند ساخت راه آهن چابهار به زاهدان به طول ۷۰۰ کیلومتر در مراحل پایانی ساخت قرار دارد و پیشرفت بسیار خوبی داشته است و امیدواریم تا پایان سال به اتمام برسد.

وی اظهار کرد: اثرگذاری این پروژه در بحث ترانزیت و حمل بار و مسافر بسیار بالا است و با تکمیل این پروژه ریلی امکان حمل بار تا ۷و نیم میلیون تن و جابه جایی تا ۱۰۰هزار مسافر فراهم می‌شود.

عابد افزود: این پروژه در حال حاضر در سه شیفت در حال انجام است و زمینه برای حمل و ترانزیت با کشور‌های از جمله چین و هند فراهم خواهد شد؛ زمینه برای صدور خدمات فتی و مهندسی اقدام بسیار موثری را انجام داده‌ایم.

رئیس قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اظهار داشت: پس از توسعه موفقیت‌آمیز فازهای 15 و 16 پارس جنوبی توسط قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء (ص)، فازهای 13، 2، 23 و 24 نیز به قرارگاه واگذار شد و توسط توان متخصصان داخلی این فازهای مهم میدان مشترک پارس جنوبی توسعه یافت و امروز 179 میلیون مترمکعب گاز در روز از تولیدات این فازها به شبکه گاز کشور تزریق می شود.

وی افزود: در سال‌های گذشته موضوع بنزین به گلوگاهی برای کشور تبدیل شده بود و واردات آن ارزآوری بسیار قابل توجهی داشت که با ورود قرارگاه سازندگان خاتم‌الانبیاء (ص) به ساخت پالایشگاه ستاره خلیج فارس، نه تنها بحث واردات بنزین متوقف شد، بلکه ایران به جمع صادرکنندگان بنزین پیوست و امینت تأمین بنزین برای کشور با بهره‌برداری از این پالایشگاه بزرگ محقق شد.

سردار عابد با بیان اینکه 45درصد بنزین روزانه کشور از پالایشگاه ستاره خلیج فارس تأمین می‌شود”، گفت: پالایشگاه مهر خلیج فارس نیز با توان و سرمایه‌گذاری قرارگاه درحال ساخت است و با پیشرفت فیزیکی خوبی در حال توسعه است؛ اگر دولت و وزارت نفت کمک کنند، فاز اول این پالایشگاه تا پایان امسال وارد مدار بهره‌برداری خواهد شد.

وی ادامه داد: بدون شک بهره‌برداری از پالایشگاه مهر خلیج فارس می‌تواند کمک شایان توجهی به بحث تأمین پایدار نیاز بنزین کشور و کاهش ناترازی بنزین خواهد داشت.

فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیاء (ص) با بیان اینکه این قرارگاه در بحث توسعه میادین مشترک نفتی و گزای به کمک وزارت نفت آمده، گفت: درکنار توسعه میادین مستقل مثل میدان لالی، میدان مارون و میدان اهواز، به توسعه میدان مشترک یادآوران ورود کرده‌ایم.

وی افزود: قرارگاه خاتم رقیب شرکت‌های داخلی نیست بلکه با شرکت‌های خارجی رقابت می کند؛ اکنون این قرارگاه با پنج هزار پیمانکار بخش خصوصی همکاری دارد که از این تعداد 2 هزار و 500 پیمانکار در حوزه نفت و گاز است.

سردار عابد گفت: قرارگاه در حوزه‌های ساخت سد و تکمیل پروژه‌های آزاد راهی و راهی هم حضور موثری دارد.

ساخت راه آهن چابهار به زاهدان از اهمیت ویژه‌ای برای کریدور جنوب به شمال دارد. در حقیقت با تکمیل این پروژه خط آهن چابهار به افغانستان خواهد رسید و شرایط ترانزیتی دو کشور با تکمیل این پروژه ارتقا خواهد یافت.

پیشنهاد می شود: «چابهار» نگینی درخشان در حلقه روابط ایران و‌ افغانستان

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=19183

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها