یکشنبه 31 سرطان/تیر 1403 برابر با Saturday, 20 July , 2024
روایت فرهت
کارگردان مستند «روایت فرهت» می‌گوید: هیچ انسانی بر دیگری برتری ندارد و دغدغه مهاجران افغانستانی علت ساخت این مستند شد.

به گزارش خبرگزاری ایراف، پرتره دکتر «احمد شاه فرهت»، تبعه افغانستانی مقیم مشهد است که پس از ادامه تحصیل در ایران، سالهاست که در شهر مشهد به عنوان پزشکی مشهور و محبوب و حاذق در حال فعالیت می باشد.

دکتر«شاه فرهت» فوق تخصص کودکان دارد و تبحر او در درمان بیمارانش همیشه مورد توجه خانواده‌هایی بوده که فرزندانشان را برای درمان نزد او برده‌اند.

«امیر اطهر سهیلی» کارگردان مشهدی به تازگی مستند با نام «روایت فرهت» ساخته و در آن زندگی دکتر «احمد شاه فرهت» فوق تخصص کودکان و نخبه موفق افغانستانی را در قالب پروفایل به تصویر کشیده است.

گفت‌وگو با کارگردان مستند «روایت فرهت» | هیچ انسانی بر دیگری برتری ندارد

سهیلی درباره انگیزه خود برای ساخت این مستند گفت: ایشان در جامعه پزشکی ایران چهره شناخته شده‌ای دارد و بسیاری از شهروندان مشهدی از دستان معجزه گر او سخن می‌گویند. وی به دلیل حاذق و ماهر بودن در تخصص خود جایگاه ویژه ای بین مردم دارد. در چندین مصاحبه ای که با دیگر پزشکان اطفال مشهد داشتم، مدعی بودند ایشان از بهترین پزشکان اطفال ایران هستند و شخصیت دکتر برای من آنقدر جذاب بود زمانی که «مصطفی شوقی» تهیه کننده این اثر پیشنهاد تحقیق درباره دکتر فرهت را داد، استقبال و شروع به تحقیق کردم.

وی به دانایی و استاد بودن دکتر در کار خود اشاره کرد و افزود: دکتر«شاه فرهت» سال های زیادی را مشغول پژوهش و آزمایش مواد مختلف بوده و تشخیص درست ایشان نشات گرفته از علم و تجربه چندین ساله است. از ایشان به عنوان استادیار یاد می شود اما به عقیده من چندین برابر استادهای ایرانی کتاب نوشته و مطالعه کرده‌اند.

این مستند ساز ادامه داد: جامعه‌ای که پزشکان ماهری مانند ایشان داشته باشد، از سلامت بیشتری برخوردار است. به عقیده من دکتر و کار وی جنبه توریستی نیز دارد زیرا اکثریت مردم از انگلیس،استرالیا،سوئد و… برای مداوا و درمان نزد دکتر می آیند.

این نویسنده با اشاره به این موضوع که اکثریت مردم به شهروندان افغانستانی نگاه از بالا به پایین دارند عنوان کرد: بسیار از شهروندان افغانستانی نخبگان کشور ما هستند اما مردم توجهی به این موضوع ندارند. با توجه به آیه «إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِنْدَ اللَّهِ أَتْقَاکُمْ إِنَّ اللَّهَ عَلِیمٌ خَبِیرٌ؛ گرامی‌ترین شما نزد خداوند با تقواترین شماست» هیچ انسانی بر دیگری از جهت عرب یا عجم و یا ایرانی و افغانی(افغانستانی) بودن برتری ندارد مگر براساس تقوا اما نگاه اکثر مردم نژاد پرستانه است.

او در گفت: ساخت این مستند ۱۲ روز طول کشید ساخت مستند درباره این شخصیت کار سختی بود چراکه کار، فعالیت‌ها و زندگی دکتر فرهت ابعاد مختلف و جدی دارد.

گفت‌وگو با کارگردان مستند «روایت فرهت» | هیچ انسانی بر دیگری برتری ندارد

همکاری با «امیراطهر سهیلی» بسیار لذت بخش بود

دکتر شاه فرهت ازعلت همکاری خود در این مستند گفت و ادامه داد: آقای سهیلی به بنده پیشنهاد دادند در ارتباط با مسائل،معضلات اجتماعی و شیوه درمان من قصد دارند مستندی را بسازند و من بعد از صحبت کردن با ایشان تصمیم گرفتم در این پروژه همکاری کنم. با توجه به تجربه اول من، این کار بسیار راحت بود همچنین کارگردان و تیم ایشان به هیچ عنوان من را اذیت نکردند و بسیار لذت بخش بود.

طبابت ۴۰ ساله از علل موفقیت من در تشخیص درست بیماری است

وی در پاسخ به این سوال که چطور می‌توانید به صورت خیلی دقیق بیماری بیماران و حتی روز بهبودی آن‌ها را تشخیص دهید گفت: عواملی مختلفی در این موضوع تاثیر گذار بوده اند: اولا مدرک تحصیلی بنده که فوق تخصص است، دوما مدت زمان طبابت (حدود ۴۰ سال) و مهمترین عامل اشاره به داستانی دارد که من به مدت چند سال در یک مرکز کودکان بی سرپرست مشغول به کار بودم. حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ کودک حضور داشتند و در بیشتر مواقع این کودکان بیمار بودند و من در آن جا اکثر فنون طبابت را هم از پزشکان دیگر و هم در مواقعی که خود به صورت عملی در حال درمان کودکان بودم، فرا گرفتم.

خدمت به مردم از افتخارات من است

گفت‌وگو با کارگردان مستند «روایت فرهت» | هیچ انسانی بر دیگری برتری ندارد

این متخصص کودکان با اشاره به این موضوع که از سال ۶۵ در ایران زندگی می‌کند، ۴ سال را در همدان و مابقی را در مشهد بوده است افزود: به عقیده من خدمت کردن به مردم (با وجود تفاوت‌هایی از لحاظ فرهنگ، زبان، ملیت و…) بسیار لذت بخش است. زمانی که کودکان درد و بیماری خود را با گریه کردن بیان می‌کنند و قادر به صحبت نیستند، هنگامی که کوچکترین نقشی را در بهبودی حال آن کودک ونشاندن لبخند بر لبان خانواده اش داشته باشم بهترین خدمت را در حق آن‌ها کرده ام.

لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=169

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها