چهارشنبه 3 اسد/مرداد 1403 برابر با Wednesday, 24 July , 2024
سفر ناگهانی رهبر طالبان به کابل_ تفاوت قائل شدن میان زبان فارسی و پشتو مجازات دارد- ایراف
سخنگوی وزارت امر به معروف طالبان به نقل از ملا هبت‌الله، رهبر طالبان، در صفحه ایکس (توئیتر سابق) خود نوشت که نباید میان زبان‌های فارسی و پشتو تفاوت قائل شد.
در پیامی منسوب به رهبر طالبان آمده که در صورت تخلف از این دستور، فرد یا افراد متخلف، به دادگاه معرفی و مجازات خواهد شد.
به گزارش ایراف، این اظهارات منسوب به رهبر طالبان که در روز جمعه، ۲۸ ثور٫اردیبهشت، و در سفر غیرمنتظره به کابل صورت گرفت، مهمترین و واضح‌ترین اعلام موضع از سوی طالبان در مورد زبان فارسی پس از روی کار آمدن در افغانستان محسوب می‌شود.
پیشتر و دست کم دو بار مقامات طالبان نه تنها هر گونه برخورد با زبان فارسی را رد و تکذیب کرده بودند بلکه بر تلاش خود نسبت به تقویت این زبان نیز تاکید ورزیده بودند.
امیرخان متقی در سفر دی‌ماه ۱۴۰۲ به تهران، زبان فارسی را مانند زبان پشتو، زبان رسمی افغانستان توصیف کرده بود و سیدعبدالله ریاست اتحادیه ناشران افغانستان نیز دو روز پیش و در تهران، زبان فارسی را دارای جایگاه ممتاز و مورد توجه حاکمیت افغانستان دوشادوش زبان پشتو دانسته بود.
همچنین مدیران طبع و نشر قرآن کریم در افغانستان از اولویت زبان فارسی و پشتو برای ترجمه قرآن کریم، بالاتر از زبان‌های ازبکی، ترکمنی، پشه‌ای و نورستانی خبر داده بودند. نکته دیگر رواج کتاب‌های چاپ ایران در افغانستان است که همگی به خط و زبان فارسی به این کشور صادر می‌شود. مقامات طالبان پیشتر مدعی شده بودند که بازار نشر در افغانستان در اختیار مشتریان خود این کشور و کتاب‌های چاپ ایران است.با این وجود برخی گزارش‌ها دست کم همچنان نسبت به بی‌تفاوتی طالبان در مورد زبان فارسی اظهار نگرانی می‌کنند. هرچند به گفته مقامات طالبان، این دست سخنان از سوی افرادی مطرح می‌شود که جایگاه و منافع شخصی خود را در افغانستان از دست داده و به دنبال مخدوش کردن چهره طالبان به امید دست یافتن به جایگاه پیشین خود هستند.
از جمله افرادی که به فارسی‌زدایی نظام‌مند طالبان در دوره فعلی اعتقاد دارد رنگین‌ دادفر سپنتا وزیر سابق امور خارجه افغانستان است.
همچنین بر اساس اخبار منتشر شده دیگر، طالبان پیش از این، دستور به حذف زبان انگلیسی از مکتوبات اداری داده بود. هرچند در اسناد منتشر شده حاوی این دستورات، اشاره‌ای به جایگزینی زبان فارسی نشده بود، اما به نظر می‌رسد مقابله با زبان انگلیسی که در دولت پیشین رشد چشمگیری به خصوص در دانشگاه‌ها داشت، خود به خود راه گسترش زبان فارسی یا دست کم حذف برخی از موانع پیش روی این زبان را تسهیل نموده است.
بر اساس گزارش‌ها، در حاکمیت پیشین افغانستان، بسیاری از دانشگاه‌ها اقدام به برگزاری کلاس‌ها به صورت انگلیسی کرده و منابع درسی خود را از کتاب‌هایی با زبان انگلیسی معرفی می‌کردند.
به گفته مدیر نشر سرور هدایت این حجم از انگلیسی گرایی در دوره پیشین به حدی بوده که هم‌اکنون نیز برخی دانشگاه‌ها نتوانسته‌اند به صورت کامل این نفوذ زبانی را حذف کنند.
برخی منابع مطلع به ایراف گزارش داده بودند که در دوره پیشین، ایالات متحده برای اشاعه زبان انگلیسی در افغانستان سالانه بیش از یک میلیون نسخه از کتاب‌های دانشگاهی را جایگزین کتاب‌های عمدتاً فارسی در دانشگاه‌های افغانستان کرده بود.
علاوه بر این، اعلام حمایت از نویسندگان، شاعران و اندیشمندان همه زبان‌ها در افغانستان از سوی طالبان می‌تواند نشان‌گر درک این گروه نسبت به جایگاه حذف‌نشدنی زبان فارسی از افغانستان باشد، امری که خوش‌بینی‌ها به تعقل طالبان در این زمینه را موجب می‌شود.
لینک کوتاه: https://irafnews.com/?p=20137

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آخرین مطالب
پر بازدیدترین ها